FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
V histórii to nie je nič nové. Napríklad ani v renesancii nevyhadzovali ľudia gotické veci. Preto sa zachovali. Stávalo sa, že už hotové veci podliehali dobovému vkusu, čo platí aj pre dnešok.
"Vo svojej praxi som sa stretol s biedermeierovskou komodou, ktorá mala nohy úplne v inom slohu. Pôvodným majiteľom sa nepáčili hranaté línie nôh - zmenili ich na guľaté, vytáčané," hovorí reštaurátor starožitného nábytku Štefan Degma.
Ďalšia veľká etapa zmien bola teraz nedávno v šesťdesiatych rokoch - starožitný nábytok sa skracoval a odpiľovali sa ozdobné prvky, kreslám sa odrezávali nohy, menili sa kovania na nábytku.
Nábytok býva odrazom svojho majiteľa. Ako sa oň stará, tak mu aj slúži. Historické veci sú odrazom niekoľkých generácií a nič, čo nájdeme na povale, netreba vyhadzovať. Všetko sa môže zísť a vypovedať o našej minulosti. Starožitný nábytok môže byť v izbe aj vedľa moderného. Zmäkčuje priestor a dáva mu iný rozmer, ale nesmie toho byť veľa. Ak nie je dostatok priestoru v domácnosti, stačí sa obrátiť na múzeá, skanzeny či nábytok ponúknuť starožitníkovi.
Ceny za reštaurovanie
Ceny sa odvíjajú od miery poškodenia, veku nábytku a obtiažnosti úkonov reštaurátora. Najdrahším úkonom býva rekonštrukcia intarzovaných častí nábytku. To sú také časti, ktoré sú vykladané rôznymi druhmi dreva do ozdobných obrazcov (na snímke). Každý reštaurátor má svoj vlastný cenník. Preto ceny, ktoré uvádzame, sú len orientačné.
rekonštrukcia stoličky
asi 1000 až 4000 korún
rekonštrukcia komody
asi 5000 až 20 000 korún
rekonštrukcia skrine
asi 5000 až 20 000 korún
Ako sa starať o starý nábytok
* Starý nábytok vyžaduje vyrovnanú klímu, kde nedochádza k veľkým teplotným zmenám.
* Optimálna hodnota relatívnej vlhkosti je okolo 60 percent a optimálna teplota v miestnosti je 15 až 18 stupňov Celzia.
* Nie je vhodné, aby naň priamo svietilo slnko. Jeho vplyvom drevo mení svoju farebnosť.
* Na bežnú údržbu stačí utierať prach mäkkou handrou, prípadne ho preleštiť.
* V prípade väčšieho znečistenia treba umyť nábytok vodou s prípravkom na umývanie riadu a potom do sucha vytrieť mäkkou handrou.
* Ak je povrch veľmi znečistený, možno použiť aj handru navlhčenú do studeného liehu.
* Na čistenie v žiadnom prípade nepoužívať chemické prípravky. Jediné vhodné sú emulzie s obsahom včelieho vosku.
* Pri všetkých vážnejších poškodeniach nábytku sa treba obracať na školených reštaurátorov alebo umeleckých stolárov.