kej únie pozreli osady na východnom Slovensku.
Podľa vicepremiéra Pála Csákyho nám únia na projekty v roku 2001 poskytla 8,3 milióna eur (340 miliónov korún) a vláda má pripravenú rovnakú sumu zo štátneho rozpočtu.
Prvý termín na uzavretie zmlúv o projektoch bol koniec novembra 2003. Slovensko termín nedokázalo dodržať a požiadalo o odklad na jeden rok.
Konečný termín tak vyprší približne o tri mesiace, ale Slovensko podľa správy NKÚ doteraz využilo iba 22 percent z celkovej sumy.
Csáky povedal, že rómske projekty má na starosti ministerstvo výstavby vedené jeho straníckym kolegom z SMK Lászlóm Gyurovszkým. "Do dnešného dňa je nakontrahovaných vyše 30 percent. Dnes nevieme povedať, koľko sa nám podarí vyčerpať," povedal hovorca ministerstva László Juhász.
Csáky má informácie, že pred uzavretím je asi 12 projektov a každých 14 dní dostáva podrobnú správu, ako práce postupujú.
Alexander Patkoló z Rómskej iniciatívy Slovensko obvinil vládu, že "stále plače, že nemá peniaze, ale keď sú prostriedky, tak sa s nimi nevie pracovať".
Správa NKÚ konštatuje, že problémy čerpania peňazí súvisia s nedostatočne pripravenou dokumentáciou v niektorých obciach.
Zástupcovia obcí úradu potvrdili, že to sčasti súvisí aj s tým, že nedostali sľúbené peniaze, aby si dokumentáciu obstarali. Preto práce zastavili.
NKÚ si myslí, že väčšou aktivitou zástupcov ministerstva sa mohlo niektorým problémom predísť.
"Nie je našou úlohou hovoriť o tom, kto bude na vine, ak peniaze nevyčerpáme," povedal šéf NKÚ Jozef Stahl.
Michal Šebesta z úradu vládnej splnomocnenkyne pre rómske otázky povedal, že by bolo veľkou škodou peniaze nevyužiť. "Peniaze z programu Phare nikdy nešli na také projekty ako infraštruktúra a my sme sa veľmi tešili, keď nám to únia poskytla."