|
Špeciálny vojenský tribunál mala Amerika naposledy počas druhej svetovej vojny. V utorok začal fungovať súd s väzňami na základni Guantánamo. Američania tam držia 585 mužov, ktorí sú podozriví z terorizmu.
Ako prvý sa pred súd postavil Usámov šofér. Jemenec Sálim Ahmad Hamdán vozil v aute najhľadanejšieho muža súčasnosti - šéfa teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina. Podľa obžaloby bol aj jeho osobným strážcom a pre al-Káidu prevážal zbrane. Po útokoch na americké ambasády v Afrike v roku 1998 mu vraj pomohol utiecť do Afganistanu. A rovnako ho vraj doviedol na bezpečné miesto aj po 11. septembri.
Hamdán sa bráni. Za takmer tri roky, ktoré ho už na základni držia, priznal, že Ládina vozil, nič viac. S teroristickými útokmi vraj nemá nič spoločné.
Na súde sa však zatiaľ o tom nehovorilo. Hamdána v utorok bránil len obhajca, ktorý nerieši jeho vinu či nevinu, ale napadá súd zo zaujatosti. Žiada vymeniť až štyroch z piatich sudcov. Sú vraj príliš zaangažovaní do prípadu. Jeden z nich bol napríklad vo vojenskej rozviedke v Afganistane, druhý prevážal väzňov na Guantánamo a tretí prišiel 11. septembra 2001 v New Yorku o kamaráta, ktorý ako hasič išiel zachraňovať ľudí do padajúcich dvojičiek.
Spor sa vedie aj o to, či prezident George Bush vôbec má právo zriadiť vojenský tribunál, a hlavne, že s väzňami sa nezaobchádza, ako si to vyžaduje medzinárodné právo. Hamdán a ďalší traja väzni sú vôbec prvými, ktorí si vypočujú obvinenia. Najmenej dva roky sú na základni bez toho, že by vedeli, z čoho sú obvinení.
Hamdán sa vraj s Usámom bin Ládinom stretol v roku 1996 v Afganistane. Mal 26 rokov a Usámu obdivoval. Stal sa jeho šoférom a osobným strážcom. Oddane mu slúžil. To všetko vraj len kvôli tomu, aby zarobil aspoň almužnu pre svoju chudobnú rodinu. Američania ho chytili v jednom z Usámových táborov hneď v prvej várke - tesne po začiatku vojny v Afganistane v novembri 2001.