Politik označovaný často za maďarského Tonyho Blaira sa takmer určite stane budúcim maďarským premiérom. Zo zjazdu dokonca už odchádzal v sprievode policajtov dohliadajúcich na ústavných činiteľov.
Prekvapujúci je pomer hlasov, ktorý Gyurcsány získal. Z viac ako 650 delegátov (medzi nimi 178 poslancov parlamentu) mu svoj hlas dalo 453, jeho protivník Péter Kiss dostal iba 166.
Z bohatého podnikateľa a politicky marginálnej osoby sa tak Gyurcsány počas jedného roka stal najdôležitejším maďarským politikom. Doma aj v zahraničí ho väčšinou hodnotia ako osobu, ktorá môže dokončiť transformáciu postkomunistickej strany na modernú sociálnu demokraciu. Má byť zárukou, že maďarská vláda bude pokračovať v reformách. Teraz už záleží na ňom, či dokáže, že si porovnanie s Blairom zaslúži.
Zjazd rokoval za zavretými dverami. Verejnosti boli prístupné iba vystúpenia oboch kandidátov, ktorí sa snažili zapôsobiť skôr na city delegátov. Dlhodobý program v ich prejavoch chýbal.
Najvyšší politici socialistov, predseda strany László Kovács, predsedníčka parlamentu Katalin Sziliová i šéfka poslaneckého klubu Ildikó Lendvaiová, lobovali aj na zjazde za svojho kandidáta Kissa. Pridal sa k nim aj bývalý premiér, stále vplyvný Gyula Horn. Väčšina týchto ľudí ovláda socialistickú stranu prakticky od začiatku deväťdesiatych rokov. Gyurcsány ohrozuje zabehané poriadky a ich vlastné mocenské pozície.
V radoch nižších funkcionárov a členov strany však Kissovi výrazne uškodilo práve to, že ho najužšie vedenie chcelo do premiérskeho kresla pretlačiť "pučom". Na stranu Gyurcsánya sa postavili aj mnohí, ktorí ho ešte prednedávnom považovali za neprijateľného.
Do vývoja udalostí včera zasiahol odchádzajúci premiér Péter Medgyessy, ktorý oficiálne podal demisiu. Svoj krok zdôvodnil tým, že nechce, aby vývoj "diktovali pučisti". Medgyessy tak nepočkal, až ho odvolajú v rámci takzvaného konštruktívneho vyjadrenia nedôvery, zároveň s parlamentných schválením jeho nástupcu. Celé vedenie socialistickej strany pritom ešte v utorok Medgyessyho presviedčalo, aby demisiu nepodával. Proces výmeny premiéra sa tým môže výrazne skomplikovať a predĺžiť. Poskytuje to priestor pre prezidenta Ferenca Mádla, ktorý teraz môže niekoho zostavením novej vlády poveriť podľa vlastného výberu.
Medgyessy sa mimochodom "z citových dôvodov" odmietol včerajšieho zjazdu zúčastniť. "Mám vás rád, mám rád socialistickú stranu," stálo však v liste, ktorý delegátom zaslal.