opozičných občianskych demokratov (ODS) a komunistov.
Hoci vládna kríza sa skončila, kauza spojená s týmto hlasovaním pokračuje. Opozičná ODS sa rozhodla zažalovať poslanca vládnej Únie slobody Zdenka Kořístka. Ten tvrdí, že sa ho lobisti poverení šéfom ODS Mirkom Topolánkom snažili presvedčiť, aby za úplatu desať miliónov českých korún pri hlasovaní vládu nepodporil a zapríčinil tak jej pád. ODS teraz požaduje od Kořístka desať miliónov za poškodenia mena strany. Je presvedčená, že ide o cielenú provokáciu, ktorá ju má poškodiť.
Vnútrostranícka opozícia však kauzu využíva na útok na Topolánka, ktorý vraj svojich ľudí za Kořístkom poslal na vlastnú päsť, bez porady so spolustraníkmi. "Ja som o tom vôbec nevedel," tvrdil včera Topolánkov hlavný stranícky konkurent, predseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý.
Väčšina českých médií naznačuje, že v pozadí je úsilie odpútať pozornosť od prípadu bývalého šéfa úradu vlády Pavla Přibyla, ktorý sa podieľal na rozháňaní protikomunistických demonštrácií. Podozrenie z korupcie je navyše zbraňou proti prípadným rebelujúcim vládnym poslancom. Ak by niektorý z nich z akýchkoľvek dôvodov hlasoval proti vláde, musel by vysvetľovať, či za to nedostal zaplatené. Tieto úvahy nevyvoláva ani tak samo tvrdenie, že sa Kořístka pokúsili skorumpovať (o existencii podobných snáh v českej politike pochybuje málokto), ale že s tým Kořistka po dlhom váhaní vyšiel práve koncom minulého týždňa.
(pm)