kov bojov z Francúzska.
Ako SME informoval Alexander Zacharides z Mestského úradu v Martine, jedenásti príslušníci známeho Lannurienovho oddielu sú už v pokročilom veku, a tak pre nich v Martine zabezpečili aj nepretržitú zdravotnú starostlivosť a program, ktorý ich príliš nevyčerpá. Kľúčové bude práve sprístupnenie chodníka, ktorý obyvatelia Martina a Vrútok roky nazývali Francúzskym chodníkom.
"Myšlienka sprístupniť chodník sa zrodila asi pred piatimi rokmi. Otec môjho priateľa bojoval ako partizán pod Martinskými hoľami a neskôr často po tomto chodníku syna vodil a hovoril mu, čo sa tu stalo. Najviac príbehov sa viaže k bunkrom blízko chodníka, kde zomreli dvaja francúzski partizáni. Dnes sú pochovaní na cintoríne hrdinov SNP v martinskej Priekope. Podľa rozprávania svedkov do bunkra hodili Nemci granát, ktorý Francúzov ťažko zranil. Zomierali celý deň, kým ich ľudia našli," hovorí Zacharides. Pozostatky bunkrov, pripomínajúce jamy, sú dobre viditeľné ešte aj dnes.
Sprístupnenie chodníka si nevyžiadalo veľké náklady, podieľala sa na ňom skupina nadšencov. V budúcnosti bude chodník označený aj turistickou značkou a hlavne pri oslavách SNP sem chcú organizovať turistické výstupy.
Vek francúzskych partizánov sa pohybuje približne od 85 do 90 rokov. Prvý pamätník francúzskym partizánom v Turci stojí na vrchu Zvonica blízko Strečna, teraz k nemu pribudne aj spomenutý chodník na Martinských holiach.