Členovia Kategorizačnej komisie sú pod tlakom

Farmaceutické spoločnosti sa usilujú rôznymi trikmi ovplyvniť proces kategorizácie liekov. Spoločným menovateľom týchto snáh je dosiahnuť to, aby sa maximálne znížila platba pacienta za liek. Čím menej pacient za liek v lekárni zaplatí, tým väčšia šanca

Farmaceutické spoločnosti sa usilujú rôznymi trikmi ovplyvniť proces kategorizácie liekov. Spoločným menovateľom týchto snáh je dosiahnuť to, aby sa maximálne znížila platba pacienta za liek. Čím menej pacient za liek v lekárni zaplatí, tým väčšia šanca je, že po takomto lieku bude vysoký dopyt.

"Náznaky boli, ale nebolo to realizované. Razantne sme to riešili," odpovedal na otázku o skúsenostiach s pokusmi korumpovať riaditeľ odboru liekovej ekonomiky ministerstva zdravotníctva a jeden z členov Kategorizačnej komisie Ján Mazag. Políciu do toho však ministerstvo nezaangažovalo. Podľa jeho slov súčasný aukčný spôsob kategorizácie je oproti minulosti transparentný a výrazne zužuje priestor na korupciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodujúcim kritériom Kategorizačnej komisie je pri rešpektovaní odborných hľadísk cena účinnej látky - liečiva. "Ak po prepočte na jednotkovú cenu účinnej látky liek od jedného výrobcu stojí napríklad desať korún a od druhého 15 korún, lacnejší liek bude bezo zvyšku hradený zdravotnou poisťovňou," vysvetľuje Mazag princíp, akým sa riadi kategorizácia. Pri drahšom lieku bude teda doplatok pacienta päť korún. Mení sa teda len výška doplatku pacienta, a to v závislosti od toho, o koľko je liek drahší od najlacnejšieho lieku, ktorý je plne krytý poistným.

Určenie toho lieku, na ktorý si pacient nemusí priplácať, vychádza z Liečebného poriadku. Ten hovorí, že v každej anatomicko-terapeutickej skupine, ktorú vymenúva zákon sa "poskytuje bezplatne najmenej jeden liek." Týchto skupín je 136, ale nie sú tým vyčerpané všetky anatomicko-terapeutické skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

Prístup Kategorizačnej komisie má podobu aukcie a uplatňuje sa vtedy, keď si lieky navzájom konkurujú. O monopolných producentov originálnych liekov, ktoré nemajú generickú náhradu, je proces vyjednávania o cene iný.

V prvom kole aukcie producenti dajú svoje návrhy na kategorizáciu vrátane maximálnej ceny lieku v lekárni, ktorá obsahuje aj maximálnu 13-percentnú maržu pre distribútora, 21-percentnú maržu pre lekáreň a DPH. Ponuky sú zverejnené na internete. V druhom kole môžu žiadatelia svoje cenové ponuky prispôsobiť konkurencii. "Týmto spôsobom tlačíme ceny liekov nadol. Za jeden a pol roka sme ušetrili desiatky miliónov," hovorí Mazag.

Nevýhodou častých aukcií je však nepredvídateľnosť cenových pohybov pri stovkách liekov. Výsledkom sú potom straty lekární, prípadne zásobovacích spoločností alebo krátkodobé výpadky v zásobovaní, keď lekárne čakajú na nové precenenie liekov a lieky neobjednávajú, aby im nezostali na sklade.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií ministerstva z celkového počtu kategorizovaných liekov - je ich približne 4 a poltisíc - 65 percent liekov je buď bez doplatku pacienta, alebo sa jeho úhrada pohybuje v rozmedzí od 20 do 50 korún.

Čo je Kategorizačná komisia

Je orgánom ministerstva zdravotníctva a posudzuje najmä:

* zaradenie alebo nezaradenie lieku do zoznamu liekov;

* vyradenie lieku zo zoznamu liekov

* ktorý liek alebo lieky budú plne hradené zdravotným poistením

* akou sumou si na liek budú prispievať pacienti.

Kategorizačná komisia má jedenásť členov. Z toho troch členov navrhuje ministerstvo, jedného člena navrhuje každá zdravotná poisťovňa a troch členov navrhujú odborné spoločnosti.

Akými odbornými kritériami sa komisia riadi

* účinnosť lieku,

SkryťVypnúť reklamu

* prínos lieku pri znižovaní chorobnosti a úmrtnosti;

* výskyt nežiaducich účinkov;

* dávkovanie lieku;

* terapeutický prínos lieku;

* miera prijatia liečby pacientom;

* zlepšenie liečby pri porovnaní k existujúcim možnostiam liečby;

Zdroj: Liečebný poriadok, krátené

Jedna otázka generálnemu riaditeľovi zdravotnej poisťovne Sideria-Istota Igorovi Dorčákovi.

Existujú podľa vás prepojenia medzi lekármi a lekárnikmi?

"Evidujeme takéto skutočnosti na základe informácií z receptov. Napríklad, ak lekár je vzdialený od lekárne niekoľko kilometrov a medzi jeho ambulanciou a touto lekárňou sú ďalšie lekárne, ktoré majú plný sortiment, tak 90 percent liekov v niektorých prípadoch je vyberaných práve z tejto vzdialenej lekárni.

Je to priamy náznak tohto, že medzi lekárom a lekárnikom existuje určitý druh spolupráce. Vyzerá to tak, že lekáreň vykonáva donáškovú službu lekárovi a on jej za to dáva recepty. To sú nezákonné aktivity. Navádza to k záveru, že nie všetky lieky skončia v rukách pacienta. Mnoho takýchto prípadov evidujeme v štátnych nemocniciach. Sú to ambulantní špecialisti, ktorí nie sú sledovaní poisťovňami ako štátni lekári."

SkryťVypnúť reklamu

Čo je to originálny liek

Originálny liek je výsledkom niekoľkoročného a finančne nákladného bádania vedcov, na ktoré nadväzuje zložité predklinické a klinické testovanie.

Podľa informácií zverejnených na internetovej stránke Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj cena jednej novej molekuly, ktorá sa dostane až do štádia vstupu na trh, stúpla od roku 1997 do roku 2001 zo 459 miliónov na 802 miliónov dolárov. V absolútnej hodnote to znamená zvýšenie za štyri roky o 350 miliónov USD na jeden nový liek.

Novoobjavené liečivo je chránené patentom, ktorý výrobcovi na určitý čas zabezpečuje na trhu monopol, a teda aj vysoké zisky. Na Slovensku je podľa údajov ministerstva zdravotníctva patentom chránených zhruba 440 liečiv.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je to generický liek

Je to "kópia" originálneho lieku, ktorý prestal byť chránený patentom. Mal by obsahovať rovnakú účinnú látku a ďalšie porovnateľné parametre s originálnym liekom. Generické lieky sú však oproti originálom lacnejšie. Je to dané niekoľkými faktormi:

  • výroba kópií je oveľa lacnejšia ako vývoj a testovanie originálu;
  • registrácia generika je jednoduchšia;
  • vo chvíli, keď originálny liek prestane chrániť patent, na trhu si začne konkurovať viac subjektov - výrobca originálu a výrobcovia jeho kópií.

Názory na to, či originálny liek možno pri liečbe bez problémov nahradiť generickým, sa rozchádzajú. Tí, ktorých záujmov je znižovanie výdavkov na lieky (štát, zdravotné poisťovne, chudobné vrstvy obyvateľstva), uprednostňujú skôr lacnejšie generiká. Naopak, tí, ktorí na prvé miesto kladú kvalitu liečby, preferujú originály.

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 668
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 446
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 376
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 440
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 630
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 963
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 214
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu