ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Niektorí lekári majú popri svojom plate aj vedľajší zdroj príjmu. Farmaceutické spoločnosti im dávajú vypracovávať postmarketingové štúdie, za ktoré im platia. Potvrdil to Ladislav Pásztor, šéf Asociácie súkromných lekárov.
"Nie sú to veľké peniaze, od 1000 do 3000 korún za štúdiu," povedal. Podľa neho ak je liek moderný a kvalitný, nie je problém, keď takúto štúdiu lekár robí.
Lekár sleduje niekoľko pacientov, ktorí liek užívajú, za čo dostáva peniaze. Podľa Pásztora je však takáto prax na ústupe a nie je rozšírená vo veľkom meradle.
Iným príkladom je takzvaná kongresová turistika, teda vyslanie lekára na kongres spojený s dovolenkou na náklady firmy. To podľa Pásztora stále existuje. "Celkom určite sa takéto akcie dejú, ale určite to nie je na Slovensku masová záležitosť," zdôraznil.
Obe asociácie zastupujúce farmaceutické spoločnosti pôsobiace na Slovensku, kongresovú turistiku a postmarketingové štúdie, ktoré motivujú lekárov predpisovať konkrétne lieky, považujú za neetické.
Napriek tomu informáciami o nekalých obchodných praktikách nedisponujú.
"Takéto informácie sa k nám zatiaľ nedostali formou oficiálne podanej sťažnosti, ktorú podľa Etického kódexu môže podať každý, a to aj nečlen," zareagovala na otázky SME Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS). Podobný postoj zaujala aj Asociácia združujúca výrobcov generík - GENAS.
Od 1. októbra 2004 by farmaceutické spoločnosti združené v týchto asociáciách mali v oblasti propagácie liekov postupovať podľa jednotných etických pravidiel.
Prezident Slovenskej lekárnickej komory Peter Mihálik priznal, že o nekalých praktikách tuší. "Díler liekov príde za lekárom, ktorý má pero v ruke a rozhoduje, aký liek pacient dostane. S tým súvisí tá kongresová turistika a podobne," povedal Mihálik. Generálny sekretár Slovenskej lekárskej komory Eduard Kováč si nepamätá prípad, že by riešili takéto neetické správanie lekára.