"Štyri roky sme bojovali za svoje práva. Od začiatku sme boli presvedčení, že zákon je na našej strane. Je to pre nás obrovská morálna satisfakcia. Ukázalo sa, že vyvlastňovanie na Slovensku bolo dlhé roky prinajmenej nekorektné, že úrady vyvlastňovali podľa neplatných predpisov," povedal Richard Drutarovský, syn majiteľov domu, z ktorého sa nedobrovoľne stal aktivista za práva občanov, ktorých štát chcel alebo dokonca pripravil o majetok.
Z desiatich rodinných domov na ulici Pod kalváriou, ktoré boli určené na asanáciu, ostal stáť len jeden. Drutarovci boli neoblomní. Nezľakli sa ani vyhrážok, ignorovali obvinenia, že sú špekulanti, ktorí chcú ožobráčiť štát.
Kauza sa začala pred štyrmi rokmi, keď na základe rozhodnutia Okresného úradu v Prešove v priebehu troch dní vyvlastnili ich rodinný dom. Finančnú náhradu za budovu, pozemok, trvalé porasty, vodovodnú prípojku a ďalšie vonkajšie úpravy úrad stanovil na približne 900-tisíc korún.
"Proti rozhodnutiu sme sa odvolali, ale Krajský úrad v Prešove odvolanie zamietol. Preto sme dali žalobu na krajský súd. Ten zastavil výkon rozhodnutia a obrátil sa na Ústavný súd so žiadosťou o posúdenie súladu vyvlastňovacej legislatívy s ústavou. Ústavný súd sa v máji tohto roku uzniesol, že vyhláška, podľa ktorej sa až do vlani vyvlastňovalo, je od roku 1996 neplatná! Štát teda až do minulého roku vo 'verejnom záujme' vyvlastňoval a vykupoval majetky občanov za smiešnu 'vyhláškovú' cenu, ktorá bola oveľa nižšia ako trhová," hovorí Richard Drutarovský.
Krajský súd v Prešove včera zrušil rozhodnutia krajského a okresného úradu o vyvlastnení domu a vec vrátil na ďalšie konanie. Zástupca žalovanej strany sa podľa agentúrnej správy proti rozsudku neodvolá.
"Mám pocit, že konečne zapracoval zdravý rozum. Zrejme si uvedomili, že naše argumenty sú nevyvrátitené," hovorí Drutarovský.
V hlave mu však víria rôzne myšlienky. "Obchvat mal byť hotový už pred dvoma rokmi. Keby investor a úrady nepoužívali nezákonné postupy, už dávno sa mohli po ňom preháňať autá. Výstavba sa z roka na rok predražuje o desiatky miliónov korún. Investora však zrejme nemrzí, že to opäť zaplatia daňoví poplatníci. A nikoho asi nemrzia ani morálne škody. Netreba sa čudovať Žilinčanom, že sa bránia vyvlastňovaniu pôdy. Dôvera ľudí k legislatíve týkajúcej sa vyvlastňovania je poriadne naštrbená."
MIKULÁŠ JESENSKÝ