Šéf Slovenského rozhlasu Jaroslav Rezník a šéf Rozhlasovej rady Michal Dzurjanin. FOTO SME - PAVOL MAJER
Úver by mal slúžiť aj na splatenie 8-miliónovej splátky dodávateľského dlhu za energoprojekt. Ekonomická riaditeľka Hilda Gajdošová argumentovala, že úroky z plánovaného úveru sú nižšie, ako by bola suma za penále, ak by rozhlas dlhy nesplatil.
Pôvodne plánovalo vedenie SRo tento úver založiť príjmami z koncesionárskych poplatkov, ale s tým už pred časom rada nesúhlasila. Vznikol spor, či sa má rada vyjadrovať k úverom.
Stanovisko externých právnikov potvrdilo, že rada sa musí vyjadriť ku každému záložnému právu, aj keby sa netýkalo koncesionárskych poplatkov, ale iných príjmov.
Dozorná komisia na čele s predsedom Romanom Černákom nesúhlasila s tým, aby si SRo bral úver, lebo tento rok už má plánovaný schodok 120 miliónov.
Rada neschválila ani jedno z navrhovaných uznesení a k problému sa vráti na ďalšom zasadnutí.
Rada včera hodnotila aj vysielanie Rádia Devín, ktorého nízku počúvanosť mal zvýšiť príchod nového šéfredaktora Mariána Bančeja. Nastúpil pred rokom v júli.
Riaditeľ SRo Jaroslav Rezník pred členmi rady vyjadril Bančejovi svoju dôveru, hoci plánovaný nárast počúvanosti Devín nedosiahol. Tá sa pohybuje okolo 2 percent.
Rádio Devín znížilo počet ľudí z 85 na 74, nižší malo aj rozpočet takmer o 8 mililónov - pre rok 2004 je to 86 miliónov.
Členovia rady sa vyjadrovali aj k novému štvrťročníku, ktorý je distribuovaný len pre členov Klubu Rádia Devín a partnerov programu. Klub má niečo vyše 200 členov a počíta sa, že ich bude asi 500, náklady na jedno číslo magazínu sú 220-tisíc korún. Peter Jučšák to nazval mrhaním prostriedkami.
Bančej ohlásil vznik nových programov ako Okamihy knihy, Autor na dnes, Esej na dnes, Čítanie z kultúrnej tlače, To všetko je Jazz či Klasika na 3 minúty.
Rada zobrala správu na vedomie s tým, že sa k Rádiu Devín vráti v máji 2005. (zu)