Podľa ministra vnútra Vladimíra Palka (vpravo) bola nálada vo výbore príjemná. FOTO SME - PAVOL MAJER
Členov výboru podľa Palka zaujímala najmä technická stránka problému. O jeho odvolaní vraj nebola reč. "Tam bola iná nálada," hovorí.
Poslankyňa KSS Dagmar Bollová si myslí, že Palko "má pravdu" vo svojom vysvetlení problému, a poslanec SF Ivan Šimko povedal, že "všetkých nás uspokojilo, že nejde o politický, ale technický problém". Palko by mal poslancov o jeho riešení do mesiaca informovať.
Šimko bol ministrom vnútra v minulom volebnom období. "Minister sa o takýchto poruchách často ani nedozvie. Dnes nie je väčšinou nevyhnutne potrebné pri vyšetrovaní mať nahrávky, dôležité je, že existujú prepisy," povedal.
Podľa Šimka je nejasné, či sa má nový zákon o odpočúvaní vykladať tak, že polícia má archivovať rozhovory aj na CD alebo páskach, alebo či je to zakázané. Doteraz si polícia zákon vykladala tak, že to robiť nemôže.
"Výbor si je istý, že nešlo o politickú manipuláciu na ministerstve vnútra ministrom Palkom. V tomto je za jedno koalícia aj opozícia," povedal podpredseda výboru Roman Vavrík z SDKÚ.
Podľa neho si však väčšina členov výboru myslí, že by sa malo vymeniť zariadenie, ktoré môže "kedykoľvek v budúcnosti spochybniť vyšetrovací proces". Zmeniť sa to má "aj za prípadnú cenu investície".
Poslanci sa dozvedeli aj to, aké ďalšie rozhovory okrem nahrávok z korupcie obvineného starostu Rače Pavla Bielika z KDH zmizli. Je to tajné, a preto o tom Vavrík nechcel hovoriť.
Chybu stále vyšetruje prokuratúra, ktorá si podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry Svetlany Husárovej myslí, že ide o úmyselné marenie vyšetrovania.
Palko v rozhovore pre SME povedal, že archivačné zariadenie sa pokazilo prvýkrát. Samotné odpočúvacie zariadenie sa vraj kazí často, a to tak, že rozhovor niekedy nenahrá.
Také poruchy zaznamenala aj SIS, ale väčšinou pre poruchy na ústredniach alebo spojovacej trase. Hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že "ide o štatisticky zanedbateľné prípady". (mož)