BRATISLAVA - O tom, aký liek pacient dostane, rozhodujú ošetrujúci lekári. Tí sú však často vystavení tlaku zástupcov výrobcov liekov, ktorí sa ich snažia ovplyvniť, aby v čo najväčšej miere predpisovali práve lieky ich značky. Konkurencia na trhu je obrovská a lekári tlaku a lukratívnym ponukám neraz podľahnú.
"Takéto úsilie existuje už dlhé roky, vzniklo to v iných krajinách. Tam, kde je spotreba liekov, je prirodzený záujem predať ich," hovorí generálny sekretár Slovenskej lekárskej komory Eduard Kováč.
Riaditeľ Vzájomnej zdravotnej poisťovne Dôvera Peter Kalenčík povedal, že majú indície o skrytej forme korupcie medzi lekármi a farmaceutickými spoločnosťami. "Niečo naznačujú štatistické ukazovatele. Z nich vieme napríklad vyčítať, že v určitom období a v niektorých regiónoch je doslova ‚módny' určitý liek, čo, predpokladáme, nemusí byť náhodné," povedal Kalenčík.
Dokázať to je však ťažké - lekári, ktorí podľahnú, a farmaceutické či distribučné spoločnosti, ktoré ich korumpujú, sa navzájom kryjú.
"Takéto informácie sa k nám zatiaľ nedostali formou oficiálne podanej sťažnosti, ktorú podľa Etického kódexu môže podať každý, a to aj nečlen," zareagovala na otázky SME Slovenská asociácia farmaceutických spoločností.
Aj ostatné asociácie zastupujúce na Slovensku domáce a zahraničné farmaceutické firmy tvrdia, že informácie o nekalých obchodných praktikách nemajú. Z farmaceutických spoločností, ktoré sme pred týždňom oslovili, nebola ochotná sa k tejto téme vyjadriť ani jedna.
Farmaceutické spoločnosti sa usilujú rôznymi trikmi ovplyvniť aj proces kategorizácie liekov, ktorú má na starosti ministerstvo. Hlavným záujmom je dosiahnuť, aby pacient platil z vlastných peňazí za liek čo najmenej, a preto mu dával prednosť pred inými.
"Náznaky boli, ale nebolo to realizované. Razantne sme to riešili," odpovedal jeden z členov Kategorizačnej komisie Ján Mazag z ministerstva na otázku, či majú skúsenosti s pokusmi o korupciu.
Autor: IVAN ŠTULAJTERROMAN KRPELAN