Mimoriadny zjazd maďarských socialistov dnes rozhodne, kto nahradí premiéra Pétera Medgyessyho. Oficiálni kandidáti sú stále dvaja: minister, vedúci Úradu vlády Péter Kiss a minister mládeže a športu Ferenc Gyurcsány.
Svoje predstavy o budúcnosti strany a vlády zatiaľ ani jeden z nich na verejnosti nespresnil. Obaja zdôrazňujú potrebu rozhodnejšej a transparentnejšej vládnej politiky. Kiss však odmieta radikálne zmeny a hovorí o nadviazaní na ľavicové tradície, potrebe nových pracovných miest a boji proti chudobe. Gyurcsány, naopak, volá po zásadných zmenách, zdôrazňuje potrebu modernej ľavicovej strany a sociálnej politiky zodpovedajúcej ekonomickej realite.
Voči sebe používajú obaja kandidáti veľmi zmierlivý tón, na verejnosti sa nekritizujú, namiesto toho zdôrazňujú potrebu vzájomnej spolupráce a jednoty. Pritom však od minulého týždňa neúnavne obchádzajú miestne organizácie a zbierajú podporu.
Podľa posledných kuloárových informácií v miestnych a regionálnych organizáciách tesne vedie Gyurcsány. Možno aj vďaka tomu, že robí intenzívnu kampaň. Aj svoj majetok, ktorý ho doteraz v očiach tradičného členstva socialistov skôr znevýhodňoval, sa Gyurcsány snaží obrátiť v pozitívum: nechce vládnuť, aby zarobil, ale aby sa venoval problémom krajiny. Informácie o podpore oboch kandidátov sú však veľmi neisté.
V uplynulých dňoch sa Kiss a Gyurcsány niekoľkokrát stretli a vzájomne ubezpečili, že v prípade úspechu jedného z nich počítajú s tým druhým vo vláde. Podľa niektorých náznakov by mohli uzavrieť dohodu o rozdelení moci. Mohlo by to dokonca znamenať, že jeden z nich bude premiérom a druhý predsedom socialistickej strany.
V pozadí boja o post premiéra totiž pokračuje aj boj o šéfovanie strany. Svoju kandidatúru včera verejne ohlásila predsedníčka parlamentu Katalin Sziliová, ešte v pondelok tak urobila ministerka vnútra Mónika Lamperthová (obe ťažia aj z toho, že sú prvými Maďarkami v histórii, ktoré zastávajú tieto funkcie) a už pred tým minister kultúry István Hiller.
Vládna kríza zatiaľ nemala výrazný vplyv na maďarskú ekonomiku, po Medgyessyho odchode iba mierne poklesol kurz forintu. Maďarskými médiami väčšinou anonymne citovaní predstavitelia ekonomických kruhov a investorov sa vyjadrujú v prospech Gyurcsánya.
Podľa analytikov však nejde ani tak o osobu premiéra ako o to, aby sa vo funkcii udržal minister financií Tibor Draskovics, ktorého považujú za garanta monetárnej disciplíny a tým aj splnenia podmienok nevyhnutných na prijatie eura. Najväčšia maďarská odborová centrála blízka socialistickej strane, naopak, podporila kandidatúru Kissa.