MANNHEIM, WASHINGTON - Americký minister obrany Donald Rumsfeld nebude svedkom v procese s vojakmi, ktorí týrali irackých väzňov v Abú Ghrajbe. Včera požiadavku jedného z obvinených odmietol vojenský sudca v nemeckom Mannheime, kde prebiehajú predbežné výsluchy so štyrmi vojakmi.
Rumsfeld vraj nenesie ani osobnú zodpovednosť. To zasa vyplýva z internej správy, ktorú dal v Pentagone vypracovať. Denník The New York Times sa k nej dostal. Výsledkom niekoľkomesačného šetrenia je, že niektorí velitelia neodhalili, čo sa vo väznici deje. Priamu zodpovednosť však ministerstvo obrany ani jeho minister vraj nenesú.
Obvinení vojaci tvrdia, že len plnili rozkazy. Mali vraj za úlohu "pripraviť" väzňov na výsluchy.
Ako jediný včera priznal časť viny vojak Ivan Frederick. Naďalej však, rovnako ako ostatní, tvrdí, že len poslúchali rozkazy. Seržant Javal Davis včera pripustil, že pri prvom vypočúvaní klamal. Vtedy tvrdil, že s mučením nemá vôbec nič spoločné.
Aféru vyvolali na jar fotografie zachytávajúce týranie väzňov. Americký prezident George Bush bol nútený sa za týranie väzňov ospravedlniť a vinu pripísal malej skupine vojakov. Doteraz siedmim obvineným hrozia tresty až do výšky 28 rokov.
Sudca Rumsfelda nechce predvolať, lebo nevidí prepojenie medzi konaním obvinených vojakov a prácou ministerstva. Jeden z Davisových obhajcov Paul Bergrin však povedal, že Rumsfeld o všetkom vedel. "Vedel, čo sa stane, a nariadil to. Rumsfeld je rovnako vinný ako vojaci, ktorí tieto činy spáchali."
Túto tézu nespochybňuje len vojenský sudca, ale aj špeciálna komisia Pentagonu, ktorá mučenie vyšetrovala. V správe, ktorú má oficiálne zverejniť až v najbližších dňoch, sa píše, že ministerstvo obrany nesie len nepriamu zodpovednosť. O Rumsfeldovi osobne sa vôbec nezmieňuje. (kos, čtk)