Sociálnodemokratickú poslankyňu Hanu Orgoníkovú priviezli na hlasovanie o dôvere vlády na vozíčku. FOTO - ČTK
Včera sa malo rozhodnúť o osude novej českej vlády premiéra Stanislava Grossa. Rokovanie dolnej komory parlamentu sa však pretiahlo. Poslanci súčasne odmietli zasadnutie prerušiť a pokračovať dnes. Predĺžili rokovací čas aj na nočné hodiny a stále bolo možné, že ku kľúčovému hlasovaniu predsa len dôjde.
Vládne strany sa o to snažili najmä pre dvoch sociálnodemokratických poslancov, ktorí sú už dlhší čas chorí. Na hlasovanie prišli z nemocnice, dnes musia byť zasa späť na lôžku.
Opoziční občianski demokrati aj komunisti odmietli žiadosť vlády, aby v ich prípade umožnili takzvané párovanie, pri ktorom by sa za neprítomných chorých vládnych poslancov hlasovania zdržali dvaja opoziční poslanci. "Pri takej dôležitej veci sa nám párovanie nezdá vhodné," povedala podpredsedníčka parlamentu za ODS Miroslava Němcová.
Chorí poslanci sa tak museli na zasadanie parlamentu bezpodmienečne dostaviť, inak by vláda stratila tesnú väčšinu 101 hlasov v dvestočlennej snemovni. Hana Orgoníková dokonca prišla na invalidnom vozíčku, z ktorého si presadla do poslaneckej ľavice. Posedela v nej iba pol hodiny, potom odišla odpočívať s tým, že sa pravdepodobne vráti iba na rozhodujúce hlasovanie. Druhý chorý Miloslav Vlček prišiel na vlastných.
Obaja sú v stave, ktorý si vyžaduje lekársku starostlivosť. Vládni poslanci preto napriek protestom opozície presadili predĺženie rokovania do nočných hodín, aby hlasovanie o dôvere vláde stihli ešte včera.
Zasadanie sa začalo prísahou desiatich nových poslancov, deviatich náhradníkov za poslancov zvolených do Európskeho parlamentu a desiateho Zdeňka Kořistku, ktorý nastúpil na miesto poslanca Únie slobody Mariana Bielesza, ktorý sa vzdal mandátu.
Po predstavení novej vlády a Grossovom referáte o jej programe sa začala rozprava, do ktorej sa prihlásilo viac ako dvadsať poslancov. Je možné, že opozičné strany sa snažili rokovanie čo najviac pretiahnuť v nádeji, že chorí poslanci odpadnú a vládna väčšina zanikne.
Pred zasadaním parlamentu sa ešte raz zišli poslanecké kluby, aby sa ubezpečili o lojalite svojich poslancov. V radoch sociálnej demokracie spôsoboval do poslednej chvíle neistotu bývalý minister zahraničia Jan Kavan, ktorý odmietal jednoznačne potvrdiť, že vládu podporí, a požadoval ďalšie rokovania.
Kavan, známy odporom k americkej politike a čiastočne aj k NATO, svoj postoj odôvodňuje výhradami k smerovaniu českej zahraničnej politiky, ako ju robí ľudovecký minister zahraničia Cyril Svoboda. Žiada napríklad personálne zmeny na ministerstve a odchod niektorých Svobodových blízkych spolupracovníkov.
PETER MORVAY