ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Dôvodov je niekoľko. Pripojenie do internetu je pre väčšinu ľudí príliš drahé, domácnostiam chýbajú peniaze na kúpu počítača, a časť z nich s ním nevie vôbec pracovať. Na druhej strane ani úrady ľuďom veľa možností na elektronickú komunikáciu nedávajú.
Pripojených je málo
Prieskum Občania Slovenska a elektronické služby verejnej správy 2004 ukázal, že stále vyše polovica obyvateľov Slovenska sa zatiaľ s internetom vôbec nedostala do kontaktu a situácia sa zlepšuje len veľmi pomaly. Na sieť sa v súčasnosti pripája približne 38,2 percenta obyvateľov, väčšinou z práce, z internetovej kaviarne alebo z klubu. Na internet sa pripájajú hlavne pre zisťovanie užitočných informácií a komunikáciu a udržiavanie kontaktov. Dve tretiny z ľudí, ktorí už internet poznajú a ovládajú, však má záujem aj o elektronické služby úradov.
Riaditeľ odboru informatizácie spoločnosti ministerstva dopravy Tibor Papp je presvedčený, že sa ľudia začnú väčšmi zaujímať o internet a o elektronickú komunikáciu s úradmi až vtedy, keď im výraznejšie ušetrí peniaze, napríklad za cestu z Košíc do Bratislavy. Komunikácia s verejnou správou sa zatiaľ obmedzuje len na údaje z web stránok úradov, prehliadanie obchodného registra či katastra nehnuteľností.
Výnimkou je internetový portál obcan.sk, kde si záujemcovia môžu stiahnuť niektoré úradné formuláre a nájdu tu aj návody, ako postupovať pri určitých životných situáciách, napríklad vybavovaní občianskeho preukazu, rodného listu či pasu. Keď však chcú niečo skutočne vybaviť, musia na úrad aj tak nakoniec zájsť osobne.
Vybavenie nového pasu cez internet zostáva len víziou, pretože zaručený elektronický podpis, ktorý je zákonnou podmienkou elektronického úradného styku, je pre bežných občanov príliš drahý. Jeho ročné používanie vyjde na niekoľko tisíc korún.
Navyše, chýba aj technické vybavenie úradov. "Internetové stránky úradov pravidelne navštevujú len tí, ktorí s údajmi, ktoré tam nájdu, pracujú," povedala Daša Plintovičová z Výskumného ústavu spojov.
Internet na vidiek
Záujem o internet a elektronické služby môže ovplyvniť aj sprístupnenie internetu v odľahlejších častiach Slovenska. Do konca roka by mali byť "online" všetky základné a stredné školy. Niektoré modernou technikou vybavené učebne budú po vyučovaní sprístupnené aj ostatným obyvateľom.
Školy síce budú kompletne vybavené počítačmi na konci roka, ale z 80-tisíc učiteľov boli pred prázdninami počítačovo gramotných len tri štvrtiny. Ministerstvo školstva totiž začalo v lete situáciu promptne riešiť cez projekt Infovek. Ako pre internetový server zive.sk uviedla prezidentka projektu Infovek Beáta Brestenská, v rámci Letnej školy sa na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov neškolili bežní učitelia, ale lektori. Z tohtoročných turnusov vzíde 240 školiteľov, ktorí budú ďalej vzdelávať učiteľov v školiacich centrách Infoveku. (dc)
Čo by mohlo zvýšiť záujem o internet?
1. nižšie ceny pripojenia na internet,
2. nižšie ceny počítačov,
3. budovanie verejných miest, odkiaľ sa dá pripojiť,
4. bezplatné alebo lacné školenia o internete,
5. viac informácií na internete,
6. viac užitočných služieb a informácií na internete,
7. viac online služieb verejnej správy,
8. viac informácií z regiónu a z blízkeho okolia.
Zdroj všetkých údajov: Prieskum Občania Slovenska a elektronické služby verejnej správy 2004.
Kde sa počítače používajú najviac
v roku 2003 v roku 2004
doma: 30 %ľudí 33,5 % ľudí
v práci: 27,4 % ľudí 28,2 % ľudí
44,9 % pracujúcich 49,5 % pracujúcich
v škole: 5,3 % ľudí 5,4 % ľudí
76,3 % študentov 88,7 % študentov
inde: 6,2 % ľudí 8,4 % ľudí
Kde sa ľudia pripájajú na internet
2003 2004
doma: 14,3 % 15,5 %
v práci: 22,2 % 22,9 %
v škole: 5,3 % 5,3 %
v kaviarni alebo klube: 21,9 % 23,6 %
na verejnom mieste, napríklad knižnica: 10,4 % 11,6 %
WAP: 7,5 % 7,6 %