Malú rodinnú benzínovú stanicu v dedinke Láb v okrese Malacky využívajú najmä miestni a podnikatelia z okolitých dedín. Čerpadlár hovorí, že ľudia kupujú naftu a benzín stále rovnako, cena benzínu nijako významne biznis neovplyvňuje. Asi aj preto, že cena je tu nižšia ako na veľkých staniciach.
"Dôchodcovia, ktorí tankujú dvakrát za mesiac za dvesto korún, aby sa dostali autom k lekárovi, tržbu neovplyvnia. Tí, čo jazdia denne do práce, alebo súkromníci, budú jazdiť stále a zaplatia toľko, koľko bude benzín stáť," hovorí čerpadlár. Podľa neho sa nemenia ani zvyky ľudí. Tí, čo brali vždy plnú nádrž, ju berú aj ďalej. "Za robotou sa dostať musia a koľko štát na spotrebnej dani vyberie, toľko musia zaplatiť."
Iné je to v obci Kúty na česko-slovenskom pohraničí. Čerpadlár na benzínke Slovnaft hovorí, že pocítili úbytok domácich obyvateľov najmä v sobotu a v nedeľu. Podnikatelia tankujú stále, neklesol ani predaj nafty. "Polovica domácich chodí brať benzín do Čiech, lebo veľmi veľa z nich v Česku aj pracuje. Predaj benzínu klesá od začiatku prázdnin."
Ľudia sa vraj zlostia, nadávajú na vládu. Ich zvyky sa však nemenia ani v Kútoch. "Sú takí, čo stále berú za stovku, je im jedno, či stojí benzín dvadsaťpäť, alebo tridsaťpäť korún."
Niektorí obyvatelia Kútov jazdia po benzín a naftu do Čiech, aj keď tam nepracujú. "K najbližšej českej pumpe je to dvanásť kilometrov a ceny sú nižšie. Na jednej benzínke majú každú sobotu o korunu nižšie ceny ako u nás," hovorí motorista z Kútov. Túto sobotu predávali na prvej českej pumpe liter nafty za 24,70 Kč (31,60 Sk). "Na litri som ušetril 3,80 Sk. Tankujem aj do štyroch kanistrov, v sobotu som nabral 113 litrov a ušetril 430 korún."
Ľudia na ceny benzínov vraj nadávajú aj v Bratislave. V petržalskej pumpe Agip čerpadlár hovorí, že áut je stále menej. Podľa pumpára z Avanti však áut menej nebude, motoristi sa uskromnia inde.
(rf, pcs)