aj z tých zmazaných, existujú písomné prepisy, takzvané ZOJ-ky, ktoré sa dajú použiť v trestnom konaní," tvrdí Palko.
Včera tiež povedal, že od 1. januára do 3. marca, teda v čase, keď polícia už používala nový archivačný systém, využila hlavný systém Tornádo na 347 akcií. "Väčšina z nich predstavuje hlušinu," hovorí Palko. "O 'sprocesnenie' bolo požiadané iba v desiatich akciách." Pri spomínaných desiatich akciách podľa neho nahrali 199 hovorov, z ktorých 51 sa neskôr pre poruchu systému zmazalo.
Nový systém ministerstvo kúpilo koncom roka 2003 od firmy Technopol. Riaditeľ Obchodnej skupiny číslo 1 Technopol International Tibor Lörinc, ktorá podľa sekretariátu firmy zariadenie dodala, je až do konca týždňa na dovolenke a nikto iný sa k poruche vraj nevie vyjadriť.
Polícia chcela nový archivačný systém, aby ukladal nahrávky podľa akcií, a nie podľa času, ako ten starý. Zariadenie stálo milión dvestotisíc korún a volá sa Diskobolos.
Policajná verzia znie, že systém nainštalovali 1. januára, polícia ho pravidelne kontrolovala, a fungoval. Tretieho marca zistil policajt chybu a zavolal technika zo súkromnej firmy. Systém bol ešte v záruke. Technik údajne povedal, že chybu odstráni iba vymazaním hovorov, čo aj urobil. Na malom záložnom disku sa zachovala len časť nahrávok. Zmizli rozhovory z prvých troch januárových týždňov, medzi nimi aj nahrávky s Bielikom.
Niektorí novinári včera na tlačovej besede hovorili, že sa rozprávali s expertmi, ktorí považujú vyjadrenia Palka a policajného viceprezidenta Spišiaka o technickej stránke veci za absurdné. Palko im povedal, že rád ich experta skontaktuje s policajným vyšetrovateľom.
Prípadom sa zaoberá inšpekcia ministerstva vnútra aj špeciálny prokurátor.
(mož)