BRATISLAVA - Otrasy vo svete farmaceutického priemyslu sa môžu dotknúť aj Slovenska. Násilné prevzatie nadnárodného koncernu Aventis jeho menším konkurentom - firmou Sanofi - odštartovalo udalosti predpovedajúce zatváranie niektorých dcérskych podnikov Aventisu. Ten je väčšinovým spoločníkom aj v martinskom výrobcovi liečiv Hoechst-Biotika.
Sanofi minulý týždeň rozbehol aktivity na vytlačenie firmy Hoechst AG, nemeckej dcéry Aventisu, zo štruktúry holdingu. V septembri ponúkne drobným akcionárom Hoechstu AG odkúpenie ich malých podielov, čím úplne firmu ovládne. Ak stroskotá tento pokus, dôjde zrejme k nútenému vyrovnaniu - k zrušeniu podniku a vyplateniu malých podielnikov.
Slovenská Hoechst-Biotika Martin je stále pod manažérskou kontrolou Aventisu. Martinský výrobca liečiv s vyše tromi stovkami zamestnancov zatiaľ nevie, ako sa ho dotkne rozbehnutá reštrukturalizácia farmaceutickej skupiny. Menšinový podiel vo firme vlastní iný výrobca liečiv - Biotika Slovenská Ľupča.
"V súčasnosti prebieha v celosvetovom meradle proces transferu akcií koncernu Aventis na akcie nového koncernu Sanofi-Aventis. Paralelne prebieha proces utvárania vrcholových riadiacich štruktúr. Výhľadové stratégie budú známe až neskôr, pravdepodobne do konca roka," hovorí konateľka martinskej Hoechst-Biotiky Alžbeta Krampová.
Splynutím farmaceutických výrobcov Sanofi a Aventis môže nastať z pohľadu Hoechst-Biotiky problém s priamou konkurenciou v rámci skupiny. "Sanofi vlastní výrobné závody v stredoeurópskom regióne, najbližšie v Budapešti," upozorňuje Krampová. Hoechst-Biotika sa výrobou orientuje najmä na český trh, kam vlani smerovala väčšina z 1,23-miliardových tržieb.
Výroba v Hoechst-Biotike Martin je rozdelená do dvoch skupín. Prvú tvoria injekčné prípravky vyrábané v licencii firmy Biotika Slovenská Ľupča. Druhú skupinu reprezentujú injekcie, tablety, krémy a masti vyrábané v licencii Aventisu Pharma. Hoechst-Biotika zamestnáva viac ako tristo ľudí s priemernou mzdou 26-tisíc korún.
TOMÁŠ VELECKÝ