Čína stráca povesť krajiny, kde sa vyrábajú tovary nižšej kvality. Naopak, skúsenosti výrobcov hovoria, že kvalita čínskych tovarov je lepšia ako tých, ktoré sú vyrobené vo východnej Európe. FOTO - ČTK/AP
Investície sa sťahujú na Východ
Odlev pracovných príležitostí nastáva aj z tých častí Európy, ktoré boli v 70. a 80. rokoch pre investovanie príťažlivejšie ako zvyšok Európy.
Konkurenciou východnej Európy čoraz viac trpí aj kedysi príťažlivé Španielsko. Továrne tam zatvára čoraz viac spoločností a presúva ich skôr do krajín novej Európy, kde sú mzdy až o 85 percent nižšie než v Španielsku. Podľa denníka Die Welt len vlani v priemysle ubudlo 15-tisíc pracovných miest a ani tento rok neponúka lepšie vyhliadky. Najbolestivejší úder prišiel od Samsungu, keď rozhodol o presune výroby plochých obrazoviek z Barcelony na Slovensko a do Číny.
Veľkou výzvou pre investorov je najmä Čína. Presun výroby monitorov z Maďarska tam plánuje Philips. Maďarská ekonomika, ktorá doteraz lákala investorov, tak príde o 500 pracovných miest. Na Indiu plánuje orientovať svoje aktivity napríklad veľká nemecká softvérová firma SAP.
Ázijské trhy sa podľa štúdie poradenskej firmy KPMG stanú ťahúňom aj v automobilovom priemysle. Očakáva sa zvýšený podiel ázijských značiek a slabší rast európskych výrobcov v najbližších rokoch.
(tc)
BRATISLAVA - Hlavným dôvodom sťahovania firiem smerom na východ už nie sú len nízke náklady, ale aj kvalita výroby. Podľa skúseností nemeckých firiem, ktoré vyhodnocovala mníchovská konzultačná spoločnosť Roland Berger, je kvalita výroby v krajinách, kde nemecké firmy premiestňujú svoje prevádzky, porovnateľná alebo dokonca vyššia ako v Nemecku. Čo je však pozoruhodnejšie, podľa prieskumu v kvalite výrobkov pred krajinami východnej Európy vedie Čína.
Vnímanie čínskych tovarov, ako výrobkov podradnej kvality je už minulosťou, píše denník Financial Times. Čína sa tak stáva čoraz väčším konkurentom v lákaní investícií pre krajiny strednej a východnej Európy.
Podľa prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 70 firiem prevažne z Nemecka, len 17 percent podnikateľov považuje kvalitu tovaru vyrobeného v Číne za nižšiu, ako tovaru vyrobeného v nemeckých továrňach. Pri porovnaní s čínskymi výrobkami 40 percent podnikateľov zisťuje, že kvalita výrobkov z východnej Európy a Nemecka je nizšia a riziko chybných výrobkov vyššie. Štúdia považuje za jeden z hlavných dôvodov zvyšujúcej sa kvality čínskych výrobkov dobrý tréning zamestnancov a prísnu kontrolu.
Vyššia kvalita spolu s oveľa nižšími nákladmi na pracovnú silu ako ponúka východná Európa, láka do Ázie stále viac investorov. Okrem toho zabezpečuje aj odbyt pre výrobky, keďže čínsky trh je jedným z najväčších. Analytici predpovedajú, že v neprospech západnej a východnej Európy do roku 2017 sa do Číny, Indie, Ruska, a na Filipíny presunie najmenej 3,3 milióna kvalifikovaných pracovných miest.
Napriek tomu, že trend sťahovania investícií vrcholí a podľa výskumu Roland Berger o presune výroby do lacnejšej lokality uvažuje až 90 percent nemeckých podnikateľov, ekonóm Robert Prega tvrdí, že sa Slovensko nemá čoho obávať. "Je pravda, že náklady na prácu, ktoré sú na Slovensku nízke, budú v najbližších rokoch výrazne rásť a vyrovnávať sa západoeurópskym. Rovnaká tendencia však bude skôr či neskôr aj v ázijských krajinách," hovorí ekonomický analytik Robert Prega z Tatra banky. "Pri investične náročných projektoch to investori zohľadňujú vo svojich očakávaniach a rátajú s tým, že tu ostanú," pokračuje.
Nemyslí si, že by Ázia významne konkurovala Slovensku v kvalite. "Väčšinou tam výrobu presúvajú veľké koncerny, ktoré vyrábajú značkové výrobky, či už odevy alebo elektroniku, s ktorými sa spájajú aj vyššie nároky na kvalitu. Určitú kvalitu musia garantovať už len pre to, aby tam investícia zostala," uvažuje Prega.
"Napokon je známe, že Volkswagen si pochvaľuje, že najkvalitnejšie súčiastky v rámci celého koncernu pochádzajú zo Slovenska," dodal. "Hrozba globálneho sťahovania smerom na východ by sa preto nemala naplniť," odhaduje.
TEREZA COPLÁKOVÁ