Štátne dlhopisy nie sú len jedným zo spôsobov krytia dlhu štátu, ale pre obyvateľstvo môžu byť aj zaujímavou investičnou príležitosťou. Obyčajne totiž zaručujú vyšší výnos ako vklady v bankách. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
dlhopisov pre obyvateľstvo," pripustil Tomáš Kapusta, vedúci odboru riadenia dlhu Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity.
"Je to zaujímavá myšlienka, ktorá by mohla pomôcť oživeniu slovenského kapitálového trhu," hodnotí tento nápad analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Otázna je však podľa neho atraktívnosť tejto investície. "Závisí od ponúkaných výnosov a súvisiacich administratívnych poplatkov. Bude potrebné zvážiť, či nie je výhodnejšie investovať do štátnych dlhopisov napríklad prostredníctvom podielových fondov," poznamenal.
Štát sa už raz zadlžoval u vlastných občanov v roku 1998. Vtedy sa mu podarilo získať len niečo vyše polovice plánovanej sumy.
Agentúra pre riadenie dlhu chce brať výšku administratívnych poplatkov do úvahy pri stanovovaní nominálnej hodnoty jedného dlhopisu. "Ak by sa nespoplatňovali počty prevedených kusov, tak by mohol byť nominál jedného dlhopisu stanovený na úrovni 1000 korún. Inak by sme museli uvažovať o vyšších hodnotách - napríklad 10-tisíc, možno dokonca 50-tisíc korún," vysvetlil Kapusta.
Občania by si mali dlhopisy nakupovať u obchodníka s cennými papiermi, ktorý vzíde z výberového konania. Pravdepodobne pôjde o niektorú z bánk, pretože tie majú prostredníctvom svojich pobočiek blízko k občanom.
Prvá emisia "ľudových" dlhopisov po šiestich rokoch by mala štátu priniesť 5 až 10 miliárd korún. Splatnosť by mala byť päť rokov. "Myslíme si, že túto emisiu bez ťažkostí predáme," verí Kapusta.
Samotnému vydaniu dlhopisov zatiaľ predchádza analýza podmienok a nákladov súvisiacich s emisiou takýchto obligácií.
MARTIN JAROŠ