BRATISLAVA - Nezamestnaní sa už dlho sťažujú, že získať príspevok na začatie podnikania je veľmi ťažké. Ministerstvo práce sa preto snaží s Bruselom vyjednať zmiernenie podmienok. "Darí sa nám," tvrdí hovorca ministerstva Martin Danko.
Najviac sťažností je na podmienku, že príspevok môže začínajúci, dovtedy nezamestnaný, podnikateľ dostať, až keď preukáže náklady. To, čo potrebuje, si teda musí najskôr kúpiť sám.
Podnikatelia sa sťažujú aj na obmedzenia, čo vlastne možno preplatiť. Na úrady posielajú faktúry, no dostávajú odmietavé listy, nie peniaze. Hovoria, že problém je v komunikácii s úradmi, ktoré nevedia žiadosť posúdiť, a boja sa rozhodnúť, pretože nesú hmotnú zodpovednosť.
Podmienky stanovil zákon o službách zamestnanosti a podrobne sú rozpracované v "schéme pomoci". Splniť ich musí zdravý aj postihnutý nezamestnaný, ktorý chce podnikať, ale aj majitelia chránených dielní, ktorí zamestnávajú postihnutých.
Danko pripustil, že v krátkom čase by ministerstvo mohlo dohodnúť zrušenie obmedzenia, aké výdavky môže úrad preplatiť a podmienky, aby išlo o úhradu už vynaložených nákladov.
Hovorca ústredia práce Peter Zemaník povedal, že zaevidovali 23 žiadostí o zriadenie chránenej dielne, kde by malo vzniknúť 90 pracovných miest. Zatiaľ podpísali dohody s ôsmimi, ktoré by mali dostať 4,3 milióna. Dohody o príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť uzavrelo ústredie s takmer 3-tisíc zdravými a 27 postihnutými nezamestnanými. (haj)
S príspevkom môžu byť aj problémy
Podnikateľ, ktorý sa rozhodol zriadiť si chránenú dielňu, má s ústredím práce podpísanú dohodu na 700-tisíc korún, doteraz mu však nepreplatili nijakú faktúru. Prácu pre zdravotne postihnutých zamestnancov má, vyrábali by diáre, kalendáre, školské pomôcky.
Sám zaplatil za úpravu strojov, aby za nimi mohli pracovať postihnutí, úrad práce však odmietol úpravu preplatiť. Podnikateľ tak nemá peniaze na ďalšie investície. Náklady na úpravu jedného stroja boli pod 30-tisíc, sú však na spoločnej faktúre a tak ich hodnotil aj úrad. Odpisy by hradiť mohol, stroje sú však v prenájme a odpisuje si ich pôvodný majiteľ.
Problémy má aj podnikateľka, ktorá zamestnáva v chránenej dielni 10 ľudí. S ústredím práce má dohodnutý príspevok 1,5 milióna, ani jej faktúry zatiaľ nepreplácajú. "Neviem, ako ich vyčerpám, zarátavajú sa mi však pri účtovníctve a budem z nich musieť odviesť daň. Z 1,5 milióna, ktoré sú na papieri."
Úradníci podľa podnikateľov nevedia, čo môžu preplácať. "Povedia, nechajte tu faktúru a my ju posúdime. Lehotu majú 30 dní, až posledný mi pošlú doporučený list, že faktúru nepreplatia."
(haj)