Opozičná Poľská ľudová strana zorganizuje petičnú akciu za odchod poľských jednotiek z Iraku. Ďalšiu debatu o zmysle poľského pôsobenia v Iraku vyvolala soboňajšia smrť vojaka Krystiana Andrzejczaka, už desiateho z poľského kontingentu. Dva dni predtým zahynuli dvaja poľskí vojaci.
"Z vojenského hľadiska hrá naša armáda v Iraku stále menšiu úlohu. Každý východ z tábora sa môže skončiť smrťou našich vojakov. Nie sme schopní ani nikomu pomôcť, ani tiež nič stabilizovať," presviedča jeden z predákov strany Zbigniew Kuzmiuk.
Radikálne pravicová Liga poľských rodín zas žiada vypísanie referenda o poľskej účasti v Iraku. Populistickej Sebaobrane je všetko jasné: Poliaci sa nemali na tejto akcii vôbec zúčastniť.
Ťažko však predpokladať, že si Poľsko onedlho vezme vzor zo Španielska, a svoje vojská z Iraku stiahne. "Chceme odísť z Iraku čo najrýchlejšie, ale najskôr tam chceme vytvoriť silné bezpečnostné štruktúry," hovorí minister obrany Jerzy Szmajdziński, ktorý v nedeľu navštívil poľskú základňu Babylon a v pondelok informoval o situácii prezidenta Aleksandra Kwasniewského.
Szmajdziński vyhlásil, že Poľsko zmení taktiku. V najbližšom čase bude aj prehliadka technického stavu vybavenia poľských vojakov. Zmení sa tiež sídlo hlavného veliteľstva medzinárodnej divízie - predpokladá sa, že z Babylonu sa presunie do miesta Al Kut.
Hoci predstavitelia poľskej vlády už niekoľko týždňov hovoria, že na budúci rok sa poľský kontingent podstatne zmenší (dnes je v Iraku 2,4 tisíca poľských vojakov), súčasne ubezpečujú, že zostane v Iraku, ak to bude nutné, až do konca roku 2005. Podobný názor okrem vládnucich ľavicových strán prezentujú aj dve hlavné opozičné zoskupenia - Občianska platforma a Právo a spravodlivosť.