V Aténach sa najkrikľavejšie ukázalo, ako vodný slalom drží nad vodou celý náš olympijský šport. Spolu s rýchlostnou kanoistikou, s ktorou spadá na medzinárodnej úrovni pod spoločnú federáciu, plavkyňou Moravcovou a strelcom Göncim.
Slalomári na divokej vode získali sedem z celkového počtu trinástich medailí na všetkých troch olympiádach v ére samostatného Slovenska. A všetky štyri zlaté. Strach pomyslieť, čo by pre nás znamenalo, keby sa programovej komisii Medzinárodného olympijského výboru pri koncoročnom výstupe znovu raz začal tento šport nepozdávať. Na šancu nahradiť ho v programe Hier čaká dosť dravcov na čele s golfom, ale slalom v Pekingu 2008 je istý.
Ani alebo práve v čase medailovej eufórie sa nedá vyhnúť ani druhej stránke vodáckej výnimočnosti. Ich medailové výkony robia zároveň medvediu službu. Fukcionári majú už dnes v rukách argument o historicky najúspešnejšom vystúpení, čo hrozí ružovým pohľadom na neutešený skutočný stav nášho chorľavého športu.
V týchto dňoch však budú zaslúžene prevládať ódy na adresu aténskych medailových hrdinov. Kým napríklad Martina Moravcová (sama sa nebojí ani myšlienok o Pekingu 2008) pripláva do slovenskej štartovej listiny zo zámoria už ako "hráčka z NHL", vodáci sa pýšia čistokrvným slovenským know-how pri tavbe svojich medailí. Nik svoje majstrovstvo nerozvíja ako legionár v zahraničí, všetci dorástli na kanáloch v Liptovskom Mikuláši a Čunove, ktoré považujú za najvhodnejšie na svete. Úplne všetci používajú lode slovenského výrobcu Reného Vajdu, pôvabným príbehom sú domácky vyrábané pádla otca Hochschornera. Vodáci slastne bez slov zdôrazňujú, že základným tajomstvom ich úspechov je pasia, s ktorou si zverencov privádzajú na svet vlastnými silami. Tréneri Hochschorner i Martikán obrusujú talent synov, otec Kaliskej bol tiež zdatný vodák.
Trénerské duo Hochschorner - Martikán si trochu ironicky ťažká, že niekedy so sebazaprením musí žehliť abstinenciu svojich zverencov pri spoločenských dozvukoch ich úspešných jázd. Dvojnásobne zlaté dvojičky, rovnako ako Martikán, sa alkoholu nedotkli ani pri prípitkoch s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Iba fotoúsmevy so zdvihnutým pohárom.
"Niekedy dávno som si odpil z piva. Bŕŕ, horké," spomína Peter Hochschorner junior, ktorý má najväčšiu radosť z alkoholu na Nový rok. "Všetci sa na horách, kam chodíme na obľúbené lyžovačky, väčšinou spamätávajú z hlavybolenia po silvestrovskej noci a bežkárske trate sú prázdne."
Pri polnočnom prípitku si Hochšíci len tak po slalomársky ťuknú pohárikom šampanského a pijú kolu, džús alebo vineu. Šatanovia na vode.
Sedem slalomárskych medailí
Zlato (4)
- Atény 2004 (2)
- Elena Kaliská (K1), Pavol a Peter Hochschornerovci (C2)
- Sydney 2000 (1)
- Pavol a Peter Hochschornerovci (C2)
- Atlanta 1996 (1)
- Michal Martikán (C1)
Striebro (2)
- Atény 2004
- Michal Martikán (C1)
- Sydney 2000
- Michal Martikán (C1)
Bronz (1)
- Sydney 2000
- Juraj Minčík (C1)