Časom 24,58 zdolala druhú Francúzku Maliu Metellovú o viac než tri desatiny sekundy a tri dni pred zajtrajšími 31. narodeninami sa stala najstaršou olympijskou plaveckou víťazkou histórie.
* Rovnakého víťaza ako na predchádzajúcej olympiáde mal aj krauliarsky maratón mužov na 1500 m. Nedostižný 24-ročný Austrálčan Grant Hackett (na tejto trati neprehral už osem rokov) vyhral v olympijskom rekorde 14:43,40 pred 18-ročným Američanom Larsenom Jensenom, ktorý mu vzdoroval až do posledných metrov. Jensen s Hackettom prehral len o 1,89 sekundy, no zároveň výkonom 14:45,29 zlepšil americký rekord. Možno mu k tomu pomohla aj svojrázna motivačná metóda. Čas 14:45 mal popísaný po celej aténskej izbe, ba dokonca i na toalete.
* Záver plaveckého programu obstarali polohové štafety mužov i žien na 4x100 m a v oboch sa zrodili fantastické svetové rekordy. Austrálčanky v zložení Giaan Rooneyová, Leisel Jonesová, Petria Thomasová a Jodie Henryová zlepšili čas amerického kvarteta spred štyroch rokov o 98 stotín sekundy. Vyhrali v čase 3:57,32, druhé Američanky boli skoro o dve sekundy za nimi. Pre Američanku Jenny Thompsonovú, ktorá plávala motýľkarský tretí úsek, to bola už dvanásta olympijská medaila, ale 31-ročnej Newyorčanke bolo smutno. Individuálne zlato spod piatich kruhov jej osud nedoprial.
* V polohovej štafete mužov padli hneď dva svetové rekordy. Najprv Aaron Peirsol na prvom znakárskom úseku pokoril päť rokov starý čas krajana Lennyho Krayzelburga o 15 stotín (na 53,45). Spolu s Brendanom Hansenom, Ianom Crockerom a Jasonom Lezakom sa vzápätí tešil z historického maxima aj v cieli, keď sa Američania ako prvé kvarteto planéty dostali pod hranicu 3:31 min (doterajší rekord z vlaňajších MS v Barcelone mal hodnotu 3:31,54). Vyhrali výkonom 3:30,68 pred Nemeckom, ktoré bolo takmer o tri sekundy pomalšie. Zlato okrem víťaznej štvorice získal aj Michael Phelps, keďže plával v raňajších rozplavbách a z Atén sa tak vráti so šiestimi zlatými a dvomi bronzovými medailami.
(trh)