Gail Deversová (vzadu) pre zranenie dobehla po prvú prekážku a vzdala sa. FOTO - REUTERS
Senzácia v ženskom šprinte a nástup novej generácie, dva príbuzné javy, boli charakteristikou prvého víkendového dňa olympijských súťaží v atletike.
Sedemboj má najmladšiu olympijskú víťazku vo viacbojárskej histórii. Švédka Carolina Klüftová už rok po dvadsiatke zavŕšila unikátny zlatý trojboj: po titule majsterky Európy a sveta získala primát aj pod piatimi kruhmi. Vyhrala s vyše päťstobodovým náskokom, takým ako nikto pred ňou. Obhajkyňa zo Sydney Britka Denise Lewisová po piatej disciplíne (diaľke s výkonom 589 cm) odstúpila - v tej chvíli bola až osemnásta. "Som fyzicky aj psychicky úplne na dne," priznala.
Senzačná víťazka stovky
Na šprintérsky trón zasadla síce o štyri roky staršia atlétka, ale aj v porovnaní s Klüftovou neznáma. Dvadsaťročné kraľovanie čiernych Američaniek prerušila Bieloruska Julia Nesterenková.
Finále stovky bolo bez jasnej favoritky. Tie ostali mimo hry buď už pred olympiádou (obhajkyňa Marion Jonesová, pôvodná majsterka sveta Kelli Whitová či dodatočne dosadená Torri Edwardsová, všetko Američanky) alebo po semifinále. V ňom vypadli o. i. európska rekordérka Francúzka Arronová, americká olympijská šampiónka 1992 a 1996 Deversová a Jamajčanka so slovinským pasom Otteyová (finále jej ušlo o tri stotiny).
Nesterenková na olympiádu prišla s osobným rekordom 11,02, ale v Aténach stovku zabehla štyrikrát pod 11 sekúnd: rozbeh 10,94 (bieloruský rekord), štvrťfinále 10,99, semifinále 10,92 (ďalší rekord) a finále 10,93. "Celý rok som sa špeciálne pripravovala na stovku a dosahovala som stabilné výkony blízo 11 sekúnd," upozornila. "Keď som na halových majstrovstvách sveta v Budapešti získala bronz, uvedomila som si, že v Aténach môžem myslieť aj na víťazstvo. Urobila som preň všetko."
Za Bieloruskou dobehla mlaď: Američanka Williamsová (20), Jamajčanka Campbellová (22) a Bulharka Lalovová (20), držiteľka svetového výkonu roka.
Stop Deversovej aj nad prekážkami
Deň po hladkej stovke sa pre 37-ročnú veteránku Deversovú skončila olympiáda aj nad prekážkami. Jej púť mala konečnú už na prvej prekážke - ani sa ju nepokúsila preskočiť, s bolestivým výrazom v dôsledku zranenia (už na štarte obviazaného) lýtka ostala pod ňou.
Po sobotňajšom finále diskárok mala slzy na tvári Češka Věra Cechlová-Pospíšilová, ktorá po druhej sérii výkonom 66,08 m viedla. V tretej sérii ju o deväť centimetrov predbehla Bieloruska Jatčenková, v tretej jedna z troch Grékyň Kelesíduová (66,68) a v piatej aj 32-ročná Ruska Natália Sadovová (67,02). Druhá z atlantskej a štvrtá zo sydneyskej olympiády sa napokon stala olympijskou víťazkou.
Veľká favoritka maratón nedobehla
Olympijskou víťazkou v maratóne na klasickej trati z Maratónu s cieľom na Panaténskom štadióne v Aténach sa včera stala japonská vytrvalkyňa Mizuki Nogučiová, strieborná z lanských MS v Paríži, ktorá dokonale zastúpila absentujúcu obhajkyňu Takahašiovú (nekvalifikovala sa). Ušla súperkám už pred 30. km a vyhrala s 12-sekundovým náskokom pred majsterkou sveta, v Amerike žijúcou kenskou majsterkou sveta Catherine Nderebovou z Kene. Nečakaný bronz pripadol Američanke Deene Kastorovej.
Smutný koniec mal olympijský maratón pre svetovú rekordérku a favoritku č. 1 Britku Paulu Radcliffovú, ktorá zišla z trate so slzami v očiach po hodinách behu zo štvrtej pozície. Podľa agentúry AFP odstúpila pre zranenie nohy. Česká reprezentantka slovenského pôvodu Pichrtová (za slobodna Baloghová) skončila v náročných podmienkach (34 stupňov) na 28. mieste za 2:40:58.
Klocová na úrovni, Žitňanský zahanbujúco
Senzácie v kvalifikáciách sa objavili už v sobotu. V skoku o žrdi vypadla obhajkyňa zlata Američanka Stacy Dragilová, ktorá neprekonala 440 cm. V trojskoku splnilo limit 14,45 m až 15 atlétok, ale nebola medzi nimi česká majsterka sveta z aténskych MS 1997 Kašpárková. Naopak Grékyňa Devetziová šokovala tretím výkonom histórie 15,32 (viac len Kravecová 15,50 a Lebedevová 15,34).
Zo Slovákov sklamal diskár Žitňanský, ktorý výkonom 53,30 m (vyše 10 metrov za tohtoročným maximom) skončil na predposlednom 36. mieste - menej hodil len diskár zo Západnej Samoy. Oproti Atlante 1996 sa zlepšil minimálne - pred ôsmimi rokmi mu namerali 51,50.
Osemstovkárka Lucia Klocová v semifinále naopak zabehla najlepší slovenský výkon roka 2:00,79, čo je jej tretí životný výkon, len o 19 stotín slabší ako jej "osobák". Na postup však nestačil.
Finále mužskej stovky sa skončilo po uzávierke tohto vydania. Štvrťfinálové behy však sľubovali zážitok - zrodilo sa päť časov pod 10 sekúnd. Američan Shawn Crawford časom 9,89 iba o jedinú stotinu zaostal za vlastným svetovým maximom roka a Portugalčanovi nigérijského pôvodu Francisovi Obikwelovi napriek vypustenému záveru namerali tretí kontinentálny výkon histórie 9,93. (mo, sita)