Povstanie patrí podľa neho nesporne k významným udalostiam moderných slovenských dejín. Slovensko sa ním pripojilo k európskemu protifašistickému odporu, povstanie bolo podľa neho protifašistické, protiokupačné, ale nie protislovenské. "Bolo len proti vtedajšej podobe slovenskej štátnosti. Slovenský satelitný štát by bol zanikol aj bez povstania," tvrdí Kamenec.
"Kritici akoby zabúdali, že spojenci antihitlerovskej koalície si za jeden z vojnových cieľov určili obnovu Československa, ktoré by sa obnovilo aj bez povstania, ale Slovensko by do neho vchádzalo v nevýhodnejšej situácii." Na SNP sa zúčastnilo 1,7 milióna z asi 2,6 milióna obyvateľov.
SNP má podľa Kamenca aj jeden zanedbávaný moment. "V našich moderných dejinách sa často stalo, či to bol rok 1938, 1939, alebo 1968, že pri okupácii krajiny sa vojenské sily nepostavili na odpor okupantom. Toto bola jedna zo vzácnych výnimiek."
Druhá svetová vojna by sa podľa neho aj bez SNP skončila porážkou Nemecka, no povstanie k porážke prispelo, pretože v zázemí ustupujúcich nemeckých vojsk z východu sa vytvoril vojenský front, ktorý viazal na seba značnú časť nemeckých jednotiek. Slovensko prestalo byť bezpečným tranzitným územím pre nemecké vojská. (tasr)