BRATISLAVA - Strana maďarskej koalície je vládnou stranou už druhé volebné obdobie. Napriek tomu, že neraz má na veci podstatne odlišný názor ako niektorá z iných koaličných strán a s niektorými krokmi koalície nesúhlasí, odchodom z vlády sa vyhráža len veľmi zriedkavo.
Ako hodnotí politológ Grigorij Mesežnikov: "Spoločná reprezentácia záujmov maďarskej národnostnej menšiny je silnejším faktorom ako ideologické rozdiely."
Predseda SMK Béla Bugár rovnako ako jeho podpredseda Miklós Duray považujú za dôležité, že Slovensko zažilo skúsenosť SMK ako vládnej strany. Obaja sa zhodujú v tom, že vnútri SMK dnes nevedú debaty o prípadnom odchode z vlády.
Dôvodom je aj to, že strana, hoci zložená z troch pôvodne odlišných názorových prúdov, ktoré sa museli dať dokopy pre Mečiarov volebný zákon, uplatňuje lineárnu stranícku demokraciu. A z vlády by teda bez súhlasu regiónov nemohla odísť, ani keby si to jej vedenie prialo.
Duray vidí momentálne riziko len v kupčení s hlasmi poslancov v parlamente, ktoré by dostalo SMK do nedôstojnej pozície.
Už o dva roky však môže SMK skončiť v opozícii. Jej vzťahy so stranou Smer, ktorá by podľa súčasných preferencií zrejme určovala vládnu zostavu po ďalších voľbách, sú totiž napäté.
Predseda SMK Béla Bugár hovorí, že ak bude Smer naďalej zneužívať témy národnostných menšín, tak "budeme musieť povedať, že so Smerom nie". Výkonný podpredseda SMK Miklós Duray si však myslí, že za dva roky sa môže veľa zmeniť a vzťahy medzi stranami "môžu byť rôzne". Pripomenul, že nie najlepšie vzťahy mala SMK aj s bývalou koaličnou SDĽ.
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič síce nevylučuje SMK z dialógu so Smerom, ale nemala by pôsobiť "na báze starožitnej etnickej agendy" a zastávať len záujmy občanov maďarskej národnosti. Myslí si, že by na isté obdobie SMK nezaškodil pobyt v opozícii.
Politológ László ÖllŚs upozorňuje, že dnešné vzájomné výpady sú "skôr pozičné boje", keď sa strany snažia "upevniť základňu svojich kmeňových voličov". Budúca spolupráca je podľa neho naďalej možná, hoci "takéto výroky ju môžu sťažiť".
Scenár, že o dva roky bude SMK v opozícii, v slovenskej vláde bude najsilnejší Smer a v Maďarsku sa k moci vráti Viktor Orbán, nie je nereálny. Bugár povedal, že keby sa politika novej slovenskej vlády podobala obdobiu vlády HZDS, SNS a ZRS, "tiež by sme sa museli radikálnejšie postaviť na obranu našich práv".
Miklós Duray tiež pripustil vyostrenie vzťahov medzi SMK a budúcou slovenskou vládou, ale vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom už podľa neho nemôžu byť také napäté ako za vlády Vladimíra Mečiara. Medzitým sa totiž oba štáty stali členmi Európskej únie.
Autor: sp