BRATISLAVA – Japonci od septembra cestujú o tretinu menej. Do Ameriky ich po tragických septembrových udalostiach prichádza napríklad až o 80 percent menej.
Jedenásty september, keď sa zrútili newyorské dvojičky, tvrdo zasiahol cestovný ruch na celom svete. Ešte v januári boli odhady rastu turizmu v Európe na rok 2001 optimistické, očakával sa štvorpercentný nárast. Odhady po septembri naznačujú, že tempo rastu bude nulové.
Odborníci predpokladajú, že jediným trhom, kde bude dopyt po turistike rásť aj v súčasnosti, je Rusko.
„Svetový cestovný ruch už teraz zaznamenáva výrazné posuny v správaní klientov,“ hovorí riaditeľka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch Ivana Magátová.
„Posun je v rastúcom záujme zákazníkov o domáci cestovný ruch a vyhľadávanie ciest len do overených lokalít. Ustupuje sa od leteckej dopravy. Zvyšuje sa záujem o pozemné presuny, o cesty k známym a príbuzným, o krátke pobyty v mestách, ale nie vo veľkých metropolách. Klesá záujem o dobrodružnú turistiku, ktorá sa doteraz celkom slušne rozvíjala.“
Tieto posuny dávajú podľa domácich odborníkov určité šance aj slovenskému cestovnému ruchu. „Fakt, že zámorskí turisti od septembra cestujú menej, slovenský trh nepostihol až natoľko ako napríklad Česko. K nám ich totiž chodilo nepomerne menej – pokles máme pri Američanoch asi desaťpercentný. Pre nás je však dôležité to, že kým predtým európski turisti viac vyhľadávali cesty za slnkom a morom, teraz sa obracia záujem na bezprostredné okolie a susedné štáty. Tento trend chceme využiť spolu s Čechmi a Maďarmi, aby sme podnikali spoločné marketingové akcie. Budujeme napríklad ponuku spoločného balíka – návštevu Prahy-Bratislavy-Budapešti alebo kombinácie Prahy-Vysokých Tatier-Bratislavy,“ hovorí Magátová.