krajiny na ich nedávnu dohodu, podľa ktorej sa členovia vyhnú "jednostrannému" znižovaniu týchto daní.
Talianske ministerstvo hospodárstva už študuje návrhy stabilizácie cien pohonných látok. Tajomník talianskeho ministra financií Gianluigi Magri včera agentúre Reuters povedal, že Taliansko by na septembrovom zasadaní ministrov financií EÚ malo navrhnúť koordinované zníženie spotrebnej dane.
Nervozita z vplyvu vysokých cien ropy na infláciu a hospodársky rast stúpa každým dňom ruka v ruke s rekordným rastom cien ropy. Hovorca Európskej komisie Gilles Gantelet však v Bruseli pripomenul, že v júni sa ministri financií členských krajín únie dohodli, že pred akýmikoľvek zmenami daní na palivá budú vzájomne konzultovať a že spotrebné dane by sa znižovať nemali.
Otázky okolo daní sú síce v právomoci členských štátov, pre celú úniu však platia minimálne sadzby spotrebných daní. Komisia má tiež právo hovoriť do daňových zmien, ktoré ovplyvňujú nákladnú cestnú prepravu, pretože sa to týka konkurenčného prostredia na jednotnom trhu EÚ. Gantelet však uviedol, že Európska komisia nemá žiadnu právomoc vynucovať si plnenie politickej dohody ministrov financií členských krajín.
Júnový záväzok konzultácií o zmenách daní vyvolala snaha vyhnúť sa zopakovaniu nepríjemnosti z roku 2000, keď Francúzsko znížilo daň z nafty, čo zvýhodnilo francúzskych prepravcov a vyvolalo blokády a narušenie premávky v susedných krajinách.
Medzitým európsky komisár pre hospodárstvo Joaquin Almunia vyjadril nádej, že vysoké ceny ropy nenarušia európsku ekonomiku. "Vzostupom cien ropy sme všetci znepokojení, ale nepredpokladám, že by to narušilo silu nášho oživenia," povedal komisár.
Jeho vyjadrenia sa priradili k podobne ladeným výrokom nemeckého kancelára Gerharda Schrödera a ďalších európskych vládnych činiteľov. Schröder tento týždeň povedal, že situácia týkajúca sa ropy vyvoláva znepokojenie, ale nemala by sa dramatizovať. (čtk)