FOTO - TASR
LONDÝN, BRUSEL - Zdá sa, že ceny ropy nič nezastaví. Komoditné trhy sú v panike. V Spojených štátoch sa včera barel ropy Light crude predával po 49,27 dolára, v Londýne sa cena ropy Brent vyšplhala na 45,15 dolára za barel. V obidvoch prípadoch išlo o nové historické maximá, ktoré potvrdzujú tie najhoršie obavy: pohonné látky budú ešte drahšie.
Za čoraz drahšou ropu už nie je len stupňujúce sa násilie v Iraku, ale aj správy o rastúcom dopyte z Číny a Indie. V dvoch najľudnatejších krajinách žije tretina obyvateľstva planéty a dopyt po rope tam rastie každý rok o desiatky percent. V Číne, ktorá je po Spojených štátoch druhým najväčším spotrebiteľom ropy, vzrástla spotreba za prvý polrok o vyše 40 percent. Dovoz do Indie sa zvýšil o 11 percent.
Zatiaľ čo dopyt rastie, ponuka zostáva takmer nezmenená. Militantné povstanie šíitskych radikálov pod velením Muktadu Sadra ohrozuje dodávky ropy z Iraku. V meste Nadžaf sa ozývajú explózie, obchodníci s ropu sa boja, že môžu byť opäť zničené aj ropovody a terminály smerujúce na juh krajiny. Tie sú po predchádzajúcich útokoch síce opravené a strážené, stále však cez ne neprúdi pôvodná kapacita ropy.
Kombinácia problémov v Iraku a rastu spotreby v Číne a Indii vytláča ceny ropy do astronomických výšok. Rafinérie následne zvyšujú ceny ropných produktov, na čo doplácajú ako prví motoristi. Na Slovensku dnes stojí liter nafty takmer 36 korún a 95-oktánového benzínu okolo 36,50 koruny. Ak ceny ropy zo súčasných rekordných úrovní neklesnú, pohonné látky budú ešte drahšie, keďže rafinérie upravujú cenníky podľa dlhodobého vývoja na komoditných trhoch.
Drahé pohonné látky môžu zatlačiť aj na maloobchodné ceny prepravovaného tovaru, čím zvýšia infláciu a spomalia hospodársky rast. Európska dvadsaťpäťka zatiaľ nevidí takýto scenár reálne. Európska komisia včera zopakovala, že vysoké ceny ju neprinútia znížiť spotrebné dane. Rovnaké stanovisko má aj slovenské ministerstvo financií, podľa ktorého za zdražovaním na pumpách nestoja dane, ale čoraz drahšia ropa. (tv, reuters)