Hydinu treba zvykať na výstavný postoj. FOTO - ARCHÍV
Príprava zvierat na výstavné podujatia sa začína už ich odchovom v skorých jarných mesiacoch. Spája sa najmä s vytváraním optimálnych podmienok, predkladaním kvalitného krmiva a každodennej starostlivosti o ich zdravie. Zvieratá vtedy prospievajú, rýchlo dosahujú požadovanú veľkosť i hmotnosť. Ak ide o potomstvo dobre zostavených rodičovských párov, mnohé sa približujú k požadovanému typu a ich exteriér zodpovedá štandardu jednotlivých plemien. Dobrý zdravotný stav je pritom prvoradým predpokladom úspešného odchovu.
Chovateľ zároveň pripravuje zvieratá na hodnotenie. Králiky, hydinu aj holuby zvyká na výstavný postoj, aby vynikli všetky ich prednosti. Hydinu, ktorá sa doposiaľ pohybovala voľne vo výbehu alebo vo voliére, postupne navyká na výstavnú klietku. Znamená to, že ju zatvára do klietky na jednu až dve hodiny denne, neskôr na dlhšie. Len tak možno predísť stresovým situáciám, ktoré by zmarili celoročné úsilie chovateľa. Zvieratá by posudzovateľ len ťažko ohodnotil a stresy zvyčajne oslabujú aj kondíciu, úžitkovosť či reprodukčné vlastnosti.
Tesne pred výstavou treba zvieratám dôkladne očistiť perie alebo srsť. Skontrolujeme sliznice, ktoré majú byť svetloružovej farby, hladké a lesklé, bez výtoku. Z očných kútikov, okolia nosových otvorov, ústnej dutiny a pohlavných orgánov im odstránime nečistoty. Z ušníc vytrieme ušný maz.
Pridržiavať sa treba aj odporúčaných veterinárnych opatrení, ktoré majú zabrániť uhynutiu, poraneniu zvieraťa a predovšetkým šíreniu nákazlivých ochorení. Po návrate z výstavy je dôležité skontrolovať celkový stav zvierat a umiestniť ich na niekoľko dní do karantény.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ