Pred niekoľkými týždňami sme si nechali zaviesť nonstop internetové pripojenie. Naša 12-ročná dcéra začala navštevovať chatové stránky a trávi pri nich pomerne veľa času, píše si s rôznymi ľuďmi a je z toho úplne nadšená. Počula som o nebezpečenstve, ktoré číha z internetu. Ona síce hovorí, že tie chaty sú tínedžerské, ale čo keď tam číha nejaký pedofil, ktorý sa vydáva za pubertiaka? Môže ju niekto ohroziť? Dá sa to nejako zistiť? A ešte jedna vec - keď sa chcem nenápadne pozrieť, o čom si vlastne píše, zakrýva obrazovku a hovorí, že ani ona mne nečíta e-maily. Uznávam nárok detí na súkromie, ale v tomto prípade nie som si istá. Mám jej chatovanie zakázať, alebo si vymôcť, aby som mohla kontrolovať, čo píše? Andrea
Milá Andrea,
váš strach je asi strachom všetkých rodičov. Ako uchrániť svoje dieťa pred nástrahami vonkajšieho sveta, keď nad nimi nemáme kontrolu? Najprv sú to tie jednoduché obavy: či nespadne zo schodov, či dokáže prejsť cez ulicu a neskôr aj tie zložitejšie: či sa nedá dokopy so "zlou partiou", či nebude brať drogy a podobne. Neviem celkom presne, aké nebezpečenstvá chatovania máte na mysli. Samotné chatovanie sa môže pre vás javiť ako ohrozujúce aj preto, že vy sama s ním nemáte veľa skúseností.
Čo sa stane, ak ho dcére zakážete? Môže začať chodiť do internetovej kaviarne, do školy alebo kamkoľvek, kde bude mať internet k dispozícii - a bude to robiť potajomky. Môže sa prehĺbiť priepasť medzi vami dvoma, lebo to bude musieť tajiť. Ak sa potom ocitne v nejakej nepríjemnej situácii a bude potrebovať vašu pomoc alebo radu, len tak ľahko si ju nevypýta. Niečo podobné sa môže stať, ak ju začnete kontrolovať. Čo vlastne robíte, keď svoju dcéru kontrolujete? Nedôverujete jej, že niečo zvládne. A ona to vycíti. Môže si začať hľadať iný, "svoj" priestor, na ktorý nebudete mať dosah, a tak ju nebudete môcť kontrolovať.
Čo by ste teda potrebovali vy, aby ste mohli svojmu dieťaťu dôverovať v tom, že spozná nebezpečné situácie? A ako by ste mohli vytvoriť medzi vami dvoma takú atmosféru, že bude chcieť práve s vami riešiť svoje problémy a pýtať si radu, keď sa niečo udeje?
Na začiatok by ste sa s ňou mohli rozprávať o tom, prečo by ste ju najradšej kontrolovali, hoci rešpektujete jej právo na súkromie. Teda jej primerane vysvetliť, aké nebezpečenstvá na ňu pri chatovaní podľa vás číhajú. Dajte jej návod, ako sa snažiť ich rozpoznať, alebo sa im vyhnúť. Je fakt, že diskusie na chate bývajú otvorenejšie a uvoľnenejšie aj pri témach, o ktorých sa za bežných okolností hanbíme hovoriť. Téma sexu tam patrí. A vaša dcéra je vo veku, keď sú deti na sex veľmi zvedavé. Jedným zo spôsobov je predbehnúť chatovú diskusiu a otvorene, spôsobom a slovníkom, ktorý vám vyhovuje, jej o tom všetkom porozprávať. Ak bude cítiť, že jej dôverujete, začne cítiť voči vám istú zodpovednosť, že si tú dôveru zaslúži.