Muži z ruského vidieka pracujú v Moskve často na trhoch.
Podľa sociológov z ústavu sociológie Ruskej akadémie vied nie je príčinou alkohol, ale odchod mužov za prácou do hlavného mesta.
Tisíce vidiečanov odchádzajú denne do Moskvy, kde pracujú na stavbách, trhoch či v továrňach. Bývajú v ubytovniach, maringotkách aj pivniciach a svojim rodinám pravidelne posielajú takmer celú výplatu. Domov chodia zriedkavo, aby vraj ušetrili, a tak sa týždne, mesiace či roky odlúčenia a čakania končia rozchodom. Bez odlúčenia to pritom nejde, pretože na vidieku sa na živobytie zarobiť nedá.
Štatistiky neuvádzajú, koľko mužov z ruského vidieka sa snaží uplatniť v Moskve. Na rozdiel od množstva Ukrajincov, Moldavcov či Tadžikov, ktorí si tiež v Moskve hľadajú prácu, ruských "gastarbeitrov" nikto nepočíta. Keďže majú v dokladoch pečiatku o trvalom pobyte v inej časti krajiny, nemusia sa nikde registrovať.
Do Moskvy, povestnej bohatstvom a vysokými zárobkami, ich ženie sen o novom aute, dome či štúdiu pre dospievajúce deti. Väčšinou odchádzajú s predstavou, že za krátky čas zarobia veľké peniaze a potom sa vrátia. Časom však zisťujú, že nudný dedinský život ich už neťahá, že v Moskve je to oveľa ľahšie a pohodlnejšie. A ako hovorí psychologička Taťjana Macevová, lákadlom sú aj nové vzťahy. Muži zisťujú, že mestské ženy sú emancipovanejšie a samostatnejšie ako ich vidiecke manželky a priateľky, a tak nadväzujú nové známosti.
Podľa tohtoročného sčítania ľudí sa počet manželstiev v ruských regiónoch podstatne znížil. Napríklad v Jaroslavľskej oblasti je o 40 000 manželských párov menej než pred desiatimi rokmi. Zároveň sa zvyšuje počet neregistrovaných manželstiev. Z 34 miliónov ľudí, ktorí uviedli, že žijú v manželstve, približne tri milióny priznali, že ich vzťah nie je úradne potvrdený.