Ešte 36 rokov po invázii vojsk Varšavskej zmluvy a zastavení reforiem vnútri spoločnosti si až pätina ľudí myslí, že sme sa vďake príchodu cudzích vojsk vyhli občianskej vojne. Najviac sú o tom presvedčení ľudia starší ako 60 rokov, občania maďarskej národnosti a nekvalifikovaní robotníci. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky uskutočnenom začiatkom augusta Ústavom pre výskum verejnej mienky.
Takmer 90 percent opýtaných sa stotožnilo s názorom, že invázia pomohla udržať socialistické zriadenie na našom území. Pre rovné tri štvrtiny znamenal 21. august 1968 začiatok 20-ročnej okupácie bývalého Česko-Slovenska. Približne rovnaký počet ľudí si myslí, že nás tieto udalosti dostali do medzinárodnej izolácie a spôsobili prenasledovanie a útlak demokraticky zmýšľajúcich ľudí.
Napriek tomu, že vpád cudzích vojsk podľa získaných odpovedí hodnotia občania väčšinou negatívne, iba 45 percent z nich sa podľa prieskumu stotožnilo s názorom, že po auguste 1968 nastal celkový úpadok hospodárstva, kultúry a morálky. Necelých 40 percent túto myšlienku odmietlo. (rp)