Tridsaťročný košický rodák súťaží v troch disciplínach a najmenej z nich obľubuje malokalibrovkovú "ležačku". Napriek tomu práve v nej na olympiáde v Atlante 1996 získal prvú medailu samostatného Slovenska. Po ôsmich rokoch mal šancu na "repete".
V základnej časti súťaže na 60 výstrelov poležiačky nastrieľal Gönci 598 bodov, podobne ako Nemec Christian Lusch. Vyšší nástrel - o bod - mal len Američan Matthew Emmons, úradujúci majster sveta. Ten triafal skvele aj vo finále. Podobne Nemec Lusch, špecialista na túto disciplínu. Šanca na striebro sa pre Slováka rozplynula uprostred finálovej streľby. Po desiatkových výstreloch prišiel deviatkový - 9,7. Z dvojdesatinovej straty na Luscha bola razom vyše bodová.
Navyše, z piatej pozície sa naňho začal doťahovať Bielorus Sergej Martynov. Druhá polovica finále bola v znamení súboja bronzových medailistov dvoch posledných olympiád - atlantského Gönciho a sydneyského Martynova. Gönci po hviezdnom ôsmom výstrele (10,8) pokazil deviaty - 9,7. Po ňom klesol na štvrtú priečku.
Zvráti všetko posledným výstrelom ako v pondelňajšom puškárskom finále? Žiaľ, nie - po 9,7 prišlo 9,9.
"Posledné dva výstrely vyžadovali viac rozvahy. Strieľal som v bolesti, rozbolela ma hlava," cituje Gönciho agentúra SITA. "Nemám si však čo vyčítať, odstrieľal som výborné preteky. Keby mi niekto pred olympiádou povedal, že po dvoch disciplínach budem mať bronz a štvrté miesto, neveril by som mu."
Na medailových stupňoch po včerajšej malokalibrovkovej streľbe poležiačky stála úplne iná zostava ako po pondelňajšej vzduchovej puške. Gönci mal na ne blízo. A má ešte jednu šancu: v nedeľu v kráľovskej malikalibrovkovej streľbe 3x40.
"Ležačku" po 20 rokoch opäť vyhral Američan - 23-ročný Emmons. V ženskej puškárskej súťaži 3 x 20 slávila úspech Ruska Ľubov Galkinová, ktorej pred týždňom na 40 výstrelov ušlo zlato posledným výstrelom. (mo)