Ruská gymnastka Svetlana Chorkinová (vľavo) gratuluje víťazke viacboja Američanke Carle Pattersonovej.
FOTO - ČTK/AP
Keď sa pred štvrtkovým finále gymnastického viacboja prvého muža sveta olympizmu Jacqua Roggeho spytovali na tip, ani na okamih nezaváhal: "Chorkinová. Je to ozajstná dáma."
Svetlana ňou ostala aj po prehre. Publikum jej aplaudovalo prinajmenej tak, ako Američanke Carle Pattersonovej, ktorá ju zdolala. A ona vďačnosť s úsmevom opätovala.
Namiesto dámy má športová gymnastika za kráľovnú šestnásťročnú tínedžerku.
Keď Ruska v Belgorode, južne od Charkova, začínala s gymnastikou, rodičia Carly Pattersonovej ešte ani neboli svoji. Chorkinová sa už chystala do Atlanty na svoju prvú olympiádu, keď ich dcéra v Texase skúšala prvý kotúľ.
Vlani v americkom Anaheime ešte triumfovala Chorkinová, žartujúca, že si v dvadsiatich piatich rokoch pripadá ako "babuška". Získala už tretí absolútny primát na svetových šampionátoch. V Aténach túžila po prvom a zároveň poslednom olympijskom, lebo Aténami končí. Ale nedočkala sa ho.
Pattersonová začala roztraseným záverom preskoku a po prvom náradí bola až ôsma. Po druhom sa posunula na štvrté miesto. Potom skvostne zvládla kladinu, ktorá Chorkinovej naopak veľmi nevyšla.
"Tam sa lámal chlieb?" pýtali sa novinári Rusky. Pokrútila hlavou.
"Všetko sa rozhodlo už vtedy, keď som absolvovala úvodný preskok. Spomeňte si, ako dlho trvalo, kým sa rozsvietil ukazovateľ," cituje jej odpoveď internetová stránka gazeta.ru. "Ťažko vysvetliť, prečo mi dali len 9,467. Doskok bol takpovediac domŕtva." Svetlana sa potom na okamih odmlčala a dodala: "Nechajme túto tému. Nechcem sa v nej vŕtať a upriamovať pozornosť na to, že víťazkou je Američanka a nie Ruska."
"Napriek tomu: Čo si myslíte o Pattersonovej?" zaznela otázka. Odvetila: "Je to výborná gymnastka. A má dobrého, ruského trénera."
Carliným koučom v Dallase je bývalý popredný ruský gymnasta Jevgenij Marčenko, ktorému pomáha jeho krajanka Nataša Bojarskaja. V reprezentácii jej zasa šéfuje Rumunka - Marta Karolyiová, ktorej manžel Bela sa najskôr postaral o slávnu Comaneciovej éru rumunskej a potom Rettonovej éru americkej gymnastiky. "To, čoho sme boli svedkami, je nová kapitola," tvrdil legendárny Karolyi, ktorý je dodnes kľúčovým mužom v pozadí zámorskej gymnastiky.
"Je to sladká pomsta," vytešoval sa Marčenko. "Celý rok sme na ňu čakali. Viem, Svetlana je veľká gymnastka. Navždy ostane v histórii, ale tento večer prišla k slovu Carly."
Výborne zacvičila najmä záverečné prostné, po ktorých sa od šťastia rozplakala. "Teraz už viem, čo je to byť šťastná," vravela. Potom trochu rozosmiala tvrdením, že "o tomto snívala celý život".
Americká gymnastika síce nevyhrala ani jednu z aténskych súťaží družstiev (v mužskej dominovali Japonci, v ženskej Rumunky), ale má obe zlaté z kráľovských viacbojov - po Paulovi Hammovi vyhrala Carly Pattersonová.
"Príliš vysoká, príliš stará, príliš umelecká," skonštatovala o Chorkinovej olympijskej "smrti" na webovej stránke americká televízna spoločnosť CBS.
"Som stále olympijská víťazka," pripomenula najdekorovanejšia gymnastka tejto generácie. "Sveťa" má okrem dvadsiatich medailí zo svetových šampionátov aj päť olympijských. Na bradlách sa k dvom zlatým chystá v Aténach v pondelok pridať tretiu.
Čo potom? "Ešte Svetový pohár vo Veľkej Británii a skončím." S olympiádami či s gymnastikou? "S olympiádami. Chcela som ešte raz prežiť tie neopakovateľné pocity z Atlanty a Sydney. Podarilo sa a som šťastná."
Ruským médiám ešte Chorkinová dodala, že má veľa plánov, veľa ponúk (o. i. pokračovať v hereckej dráhe, ktorú si už vyskúšala) a jednu túžbu: pracovať vo svetovej gymnastickej federácii. "Dnes sa cenia artistické kúsky a z gymnastiky odchádza krása. Bez nej gymnastika umrie," myslí si ruská kráska.