Najčastejšiou témou bola automobilka Kia. Vláda sa musela aj počas dovoleniek zaoberať problémom zverejnenia zmluvy. Najskôr súhlasila s jej zverejnením a po niekoľkých dňoch stiahla text zmluvy z internetovej stránky ministerstva hospodárstva. Až do týchto dní sa viedla diskusia o vyvlastnení pozemkov pri Žiline, na ktorých má nový závod stáť.
Témou boli aj komplikácie pri voľbe europoslankyne KDH Anny Záborskej za predsedníčku eurovýboru pre práva žien a rovnosť pohlaví. Socialisti aj liberáli jej vyčítali názory na homosexuálov.
SMK obvinila Smer z vyťahovania "maďarskej karty" Smer sa bránil tvrdením, že len reaguje na iniciatívy "nacionalistických etnických politikov". Smeru sa napríklad nepáčilo, že SMK chce, aby sa v parlamente mohlo hovoriť aj po maďarsky.
2003
V auguste premiér Dzurinda odštartoval kauzu skupinka, ktorá spôsobila zemetrasenie v koalícii. Z vlády odišiel Ivan Šimko a s ním aj skupina poslancov SDK. Koalícia sa ocitla v menšinovom postavení.
Koalícia žila v neistote, pretože nebolo jasné, ako dopadne hlasovanie o interrupciách. Vládne strany sa krátko pred koaličnou schôdzkou nečakane bez šéfa ANO Ruska stretli s vtedajším šéfom ĽÚ Vojtechom Tkáčom. Rusko stretnutie interpretoval ako pokus zastrašiť ANO.
2002
Cez prázdniny sa rozbehla predvolebná kampaň pred parlamentnými voľbami. Koaličná rada v auguste skončila predčasne. Líder SDĽ Koncoš spolu so šéfom SOP Hamžíkom odišli z rokovania, lebo sa im nepodarilo presadiť prijatie Európskeho zákonníka sociálneho zabezpečenia.
Tvrdý politický boj sa odohrával medzi SDKÚ so Smerom a ANO. "Fico do nás bije zľava, Pavol Rusko sprava," hovoril Dzurinda. Ficovi predpovedal, že sa stane "obeťou svojich výrokov".
2001
Vážna diskusia sa viedla o odchode SMK z vlády, pretože bola nespokojná s územnosprávným členením, ktoré schválil parlament. Bugár hovoril, že v SMK niet sporu o tom, či vystúpiť z vlády, ale kedy.
Na dobrodružnú dovolenku po brazílskom pralese sa vydal prezident Rudolf Schuster. Filmoval anakondu, stretol sa indiánmi, bol na potápajúcej sa lodi, mal však aj zdravotné problémy, zrejme v dôsledku dehydratácie.
2000
Leto roku 2000 bolo dramatické - takmer zomrel prezident Schuster a na politickej scéne sa živo diskutovalo o úteku poslanca Ivana Lexu. Začiatkom júla šéf parlamentu, vláda a premiér na poslednú chvíľu prevzali právomoci prezidenta, ktorého v kóme previezli do rakúskeho Innsbrucku. Od augusta sa ich opäť ujal Schuster. (sp)