nie neprejavil okrem slovenského záujem žiadny prezident.
Organizátori sa ešte pokúšajú na poslednú chvíľu vylepšiť zostavu zahraničných hostí. Prednosta Krajského úradu Milan Kepeňa vyzval vládu, aby sa rozhodla, či sa do veci zaangažuje. "Žiadal som, aby ma pán prezident Gašparovič prijal, ale išiel do Atén. Chcel som, aby pozvali aspoň prezidentov Visegrádskej štvorky," tvrdí.
Kepeňa hovorí aj o protokolárnych chybách, keď pozvali prezidenta a premiéra z jedného štátu naraz. "Mám už reakciu veľvyslancov a reagoval aj jeden z významných politikov."
Na oslavách by sa malo zúčastniť približne tisíc pozvaných hostí a okolo 6-tisíc divákov. Na prípravy organizátori minuli 20 miliónov korún. Okrem nákladov na opravu pamätníkov aj viac ako 2 milióny na 12 200 medailí a takmer 300-tisíc na stravné lístky, ktoré si vyžiadal Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.
"Platnosť lístkov sme aspoň obmedzili na trvanie osláv a Banskú Bystricu. Nesúhlasili, ale museli, lebo by nedostali nič," hovorí nespokojný Kepeňa. Prekážali mu i zmeny v programe. Namiesto plánovaného jedného prezidentovho prejavu vystúpia aj ďalší ústavní činitelia. "Dohodli sme sa, že nám prejavy pošlú dopredu, takže vieme zabezpečiť apolitické vystúpenia," dodal.
Kepeňa tvrdí, že aj keď "ostrá zóna" bude tvrdo ohraničená, ľudí budú bezpečnostné opatrenia minimálne obmedzovať.
DANIEL VRAŽDA