rentná. V stredu vláda schvália uznesenie, podľa ktorého sa nedá voči nikomu vyvodiť zodpovednosť, lebo nie sú žiadne dôkazy a ani správa SIS nebola konkrétna.
Predsedu Smeru Roberta Fica to pobúrilo. Práve jeho Smer sa postaral, aby parlament zaviazal vládu zaoberať sa správou SIS. Odpoveď vlády, komentoval Fico slovami, že "odkázala ľuďom, parlamentu a tajnej službe - dajte sa vypchať a neotravujte nás pri tunelovaní štátneho majetku".
Fico hovoril, že Dzurindova vláda ignoruje parlament a vysmieva sa mu. "Aký iný podnet, ako je správa SIS, potrebuje ministerstvo hospodárstva a vláda, aby sa rozhýbali?"
Hovorkyňa Smeru Silvia Glendová povedala, že Fico sám nepodal trestné oznámenie či podnet. Podľa nej je však správa SIS plná podnetov, aby vláda začala konať a aby ministri minimálne spustili vnútorné kontrolné mechanizmy na svojich ministerstvách.
Materiál, že nie sú žiadne dôkazy, vláde predkladal minister hospodárstva Pavol Rusko. "Národná rada dala vláde úlohu, preto sme to dali odborníkom, ktorí preskúmali fakty. Ja som odborným útvarom ministerstva nepovedal ani slovo, ako to majú urobiť," hovorí. "Oni zadanie spracovali a pán Fico nech sa s tým vyrovná, ako uzná za vhodné." Povedal, že to boli úplne nezávislí odborníci, ktorí pracujú podľa zákona o štátnej službe, čiže "v režime politickej nezávislosti". Rusko očakáva, že Fico sa obráti na vyšetrovateľov, ak má dôkazy o tunelovaní alebo o netransparentnej privatizácii.
Hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že SIS stojí za všetkým, čo zverejnila. "Naše informácie majú len spravodajský charakter, nie vždy sa ich podarí trestnoprávne potvrdiť. Mnohokrát naša informácia má poslúžiť ústrednému orgánu štátnej správy, má pomôcť zorientovať ministra, aby si dal veci preveriť." Hovorí, že keď niečo SIS povie, ale nepodarí sa to preukázať, neznamená to, že sa vec nestala. (rf)