BRATISLAVA – Prehlbujúci sa deficit bežného účtu platobnej bilancie už začína robiť problémy aj vláde. Kabinet chce preto každý mesiac monitorovať jeho vývoj, aby vo februári budúceho roka mohol prijať opatrenia na spomalenie jeho rastu. „Zatiaľ nebijeme na poplach,“ tvrdí ministerka financií Brigita Schmögnerová.
Vláda má podľa nej na výber z viacerých možností – fiškálnych, menových a štrukturálnych. Na ťahu je však podľa nej štát, ktorý by mal znížiť svoje výdavky a do vývoja by tak nemusela zasahovať centrálna banka. „Pokiaľ by sa ale zahraničný vývoj výrazne zhoršoval, teda pokiaľ by to malo výrazný dopad na export, bolo by treba hovoriť o niektorých ďalších opatreniach, ktoré by sa týkali exportnej alebo dovoznej časti,“ povedala Schmögnerová.
Deficit bežného účtu platobnej bilancie sa ku koncu septembra vyšplhal na 54,7 miliardy korún, v porovnaní so záverom septembra 2000 bol o 47,3 mld Sk vyšší. Pod jeho rapídny nárast sa podpísal predovšetkým prehlbujúci sa schodok obchodnej bilancie.
Podľa analytikov je „skromnosť“ štátu na mieste, varujú však pred dôsledkami administratívnych zásahov. „Nebolo by správne, aby sa vláda svojimi opatreniami snažila obmedziť dovoz investičných statkov. Tie súvisia s modernizáciou domácich kapacít, čo vytvára predpoklady pre zvýšenie exportu v budúcnosti. Administratívne bariéry by boli proti zásadám liberalizácie obchodu. Navyše, z dlhodobého hľadiska nie sú pre ekonomiku prínosom,“ tvrdí Pavol Odnriska, analytik Slávie Capital. (mn)