LONDÝN - Vírus HIV a choroba AIDS sú dnes hlavnou príčinou smrti v subsaharskej Afrike. V celosvetovom meradle je štvrtým najčastejším dôvodom úmrtia. V najnovšej správe dvoch odborných agentúr OSN sa odhaduje, že na celom svete žije s vírusom HIV 40 miliónov ľudí, ale väčšina o tom nevie.
Najväčšia kríza je v subsaharskej Afrike, najväčší rozmach zaznamenala epidémia vo východnej Európe a strednej Ázii. V strednej Európe je podľa správy dôvod k miernemu optimizmu. Je málo náznakov, že by tam stúpal počet nakazených vírusom HIV.
Program OSN na boj proti vírusu HIV a chorobe AIDS (UNAIDS) a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo výročnej správe konštatujú, že výskyt HIV rastie vo východnej Európe rýchlejšie než kdekoľvek inde na svete. Tento rok odhadujú štvrť milióna novoinfikovaných, čím sa počet nakazených v tejto oblasti dostal na asi milión.
V Ruskej federácii sa počet hlásených diagnóz zdvojnásobuje každých 12 mesiacov od roku 1998. Najväčší pomerný výskyt HIV je na Ukrajine, kde sa týka asi jedného percenta populácie. Asi tri štvrtiny infekcií sú spôsobené prenosom injekčnými striekačkami pri užívaní drog.
Správa varuje, že ani vo vyspelých krajinách sa ohrozenie neskončilo. Veľký pokrok v liečení nie je kombinovaný s kvalitnou prevenciou. Navyše sa mnoho ľudí domnieva, že AIDS už je vyliečiteľnou chorobou. Nechránený pohlavný styk a rozmach používania drog pomáhajú epidémii, ktorá sa teraz presúva medzi chudobnejších ľudí.
Výskyt infekcií HIV začal prudko rásť medzi homosexuálnymi mužmi vo vyspelom svete. Nárast pohlavných chorôb u heterosexuálnych ľudí by mal byť varovaním, že sa začínajú vracať k menej bezpečnému pohlavnému životu, čo môže pomôcť šíreniu AIDS.
V krajinách, ktoré sú najviac postihnuté, sa jasne prejavuje trend poklesu dĺžky života populácie. V Botswane, Malawi, Mozambiku a Svazijsku sa dnes ľudia v priemere dožívajú menej než 40 rokov.
(čtk)