vodcov. Tí majú prinútiť bin Ládina ku kapitulácii. Zamán neverí, že by sa títo velitelia vzdali bez boja, ale ponuka ku kapitulácii patrí k paštunským zvyklostiam pred začatím boja.
Americký minister obrany Donald Rumsfeld v utorok oznámil, že americké jednotky sa teraz zameriavajú na okolie Džalalabádu a Kandahár, ktorý je poslednou baštou Talibanu.
V utorok americké lietadlá bombardovali pri Kandaháre objekt, ktorý zrejme využívalo vedenie al-Káidy. „Nech už tam bol ktokoľvek, určite si želal, aby tam radšej nebol,“ vyhlásil Rumsfeld. Podľa Pentagonu celý deň príslušníci Talibanu horúčkovito kopali v troskách, čo podľa Rumsfelda potvrdzuje, že bol zasiahnutý dôležitý cieľ.
Bývalý veľvyslanec Talibanu v Pakistane Abdas Salám Zaíf poprel, že by budova slúžila Talibanu alebo al-Káide a zopakoval, že bin Ládin nie je na území kontrolovanom Talibanom.
Vodca afganského hnutia Taliban mulla Muhammad Umar včera členov hnutia v rozhlasovom prejave vyzval, aby neustupovali z oblastí, ktoré sú dosiaľ pod kontrolou Talibanu a aby o ne bojovali.
„Nie je to otázka kmeňov, je to otázka islamu, preto neustupujte,“ povedal včera svojim bojovníkom Umar. Reagoval tak na vyjednávania náčelníkov miestnych paštunských kmeňov s niektorými talibanskými veliteľmi o stiahnutí ich bojovníkov z pohraničného mesta Spinbuldak. Na rokovaniach sa údajne hľadalo mierové riešenie aj pre Kandahár.
Proti jednotkám Talibanu v Kandaháre pochodujú juhoafganské paštunské kmene. Podľa odborníkov však nemajú vojenskú kapacitu vojnu ukončiť. Vydavateľ časopisu Jane‘s World Armies Charles Heyman tvrdí, že paštunským kmeňom k rozhodujúcim bojom chýba nielen vojenská technika, ale aj bojová morálka. Podľa neho boje nerozhodne ani 1000 mužov americkej pechoty, vyslaných do oblasti južne od Kandaháru.
Podľa Heymana bude musieť byť k rozhodujúcej bitke s Talibanom vyslaná omnoho silnejšia americká posila.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov včera vyzval pakistanskú vládu, aby otvorila hranice s Afganistanom a umožnila ľuďom, utekajúcim z provincie Kandahár, dostať sa do Pakistanu. Znepokojujúca je podľa úradu situácia hlavne v Spinbuldaku, v ktorého táboroch je 60 000 ľudí. V meste vraj panuje značné napätie a nie je úplne jasné, kto ho kontroluje. (reuters, čtk)