Na Izraelom okupovaných palestínskych územiach zúri už vyše roka intifáda. Izrael sa ju pokúša zadusiť všetkými možnými spôsobmi. Niektoré sú zamerané proti reálnym nepriateľom izraelskej bezpečnosti – výrobcom bômb, potenciálnym atentátnikom – iné majú povahu kolektívneho trestu. Viaceré vyvolávajú pochybnosti o svojej zmyslupnosti. Na palestínskej strane je množstvo nevinných obetí, ktoré sa iba ocitli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.
Veľa sa diskutuje o opatrení na likvidáciu Palestínčanov raketovými útokmi z helikoptér Apache, nastraženými bombami v autách či telefónoch alebo prostredníctvom ostreľovačov. K raketovým útokom sa Izrael otvorene priznáva, zodpovednosť za ostatné akcie odmieta. Tieto opatrenia armáda pôvodne využívala proti výrobcom bômb a vojenským veliteľom. V lete ich rozšírila aj na politických reprezentantov militantných organizácií. Okrem vybranej obete bývajú zasiahnutí aj nevinní civilisti. Napríklad 31. júla v Nábuluse raketa vystrelená z helikoptéry Apache zabila dvoch politických vodcov Hamasu, ale aj ďalších šesť ľudí vrátane dvoch detí. Predpokladá sa, že pre izraelskú tajnú službu pracuje 15-tisíc Palestínčanov. Tí pomáhajú pri zisťovaní denného režimu likvidovaných osôb.
Ťažkou ranou pre Palestínčanov je zákaz pracovať v Izraeli – o prácu prišlo vyše 120-tisíc ľudí. Nezamestnanosť neustále stúpa a pohybuje sa okolo 60 percent. V pásme Gazy je 80 percent z milióna obyvatelov závislých od dodávok potravín od OSN. Venovať sa poľnohospodárstvu je neproduktívne a riskantné. Nielen pre dlhodobé sucho, ale aj kvôli ničeniu poľnohospodárskej pôdy izraelskou armádou – predovšetkým olivových sadov, významného zdroja obživy – a odčerpávaniu vodných zdrojov do Izraela. Osemdesiatpäť percent vody zo západného brehu Jordánu ide do Izraela alebo židovských osád. Priemerný Izraelčan spotrebuje päťkrát viac vody ako Palestínčan.
Odhaduje sa, že palestínske hospodárstvo stráca denne v dôsledku blokády desať miliónov dolárov. Izrael zablokoval všetok dovoz na palestínske územia. Jediná možnosť, ako predsa len dostať tovar na miesto určenia, je pribrať do firmy izraelského spoločníka a importovať pod jeho menom. Vtedy však palestínska samospráva nedostane ani percento z cla a dovoznej dane.
Izraelské osady na západnom brehu a v pásme Gazy sú trvalým zdrojom napätia. Dnes ich je takmer stopäťdesiat a žije v nich okolo 200-tisíc osadníkov. Ich rozširovanie pokračuje aj teraz s cieľom zmeniť demografický charakter prevažne palestínskych oblastí.
Likvidáciu tých, čo sa podieľajú na príprave a realizácii samovražedných útokov, ako aj obmedzenie práce Palestínčanov v Izraeli možno označiť za opatrenia, ktoré znižujú počet a pravdepodobnosť samovražedných útokov. O ostatných opatreniach sa to povedať nedá. Tie naopak zvyšujú presvedčenie hlavne mladých Palestínčanov, že treba pokračovať v intifáde.
Autor: EMANUEL BEŠKA, Damask pre SME(Autor je študentom arabistiky)