
Po potlačení povstania zostali v pevnosti mŕtvoly, prázdne nábojnice a nevybuchnuté granáty. FOTO - ČTK/AP
Vojaci protitalibanskej Severnej aliancie v tejto bývalej pevnosti až včera ráno potlačili povstanie zahraničných bojovníkov Talibanu, ktorí sa po obliehaní Kunduzu vzdali a presunuli ich to tejto väznice.
Reportér BBC povedal, že po celej väznici boli rozosiate roztrhané telá, prázdne nábojnice, zabité kone, črepiny z granátov či nevybuchnuté rakety. Obraz skazy, pod ktorý sa podľa Severnej aliancie podpísal fanatizmus vojakov Talibanu, odhodlaných bojovať až do posledného chlapa. Aliancia hovorí, že všetci do jedného sú mŕtvi. Nadmerné použitie sily ale vyvoláva rôzne otázky a humanitárne organizácie žiadajú, aby sa príčiny krvavého zásahu vyšetrili.
Celkovo 600 pakistanských, čečenských, arabských a uzbeckých bojovníkov Talibanu presunuli do Kaláje Džaundži po tom, ako sa vzdali po obliehaní severoafganského Kunduzu. Generál aliancie Rašíd Dostúm im prisľúbil férové zaobchádzanie.
Prečo sa vzbúrili? Po Mazáre Šeríf kolujú tri teórie.
Prvou je, že povstanie vyprovokovala prítomnosť novinárov.
Druhou, že ich vojaci Severnej aliancie pripútali a oni sa domnievali, že ich idú popraviť. Zbrane si do väznice prepašovali pod oblečením a ďalšie získali, keď obsadili sklad so zbraňami.
Podľa tretieho variantu vraj rebéliu vyprovokovali dvaja agenti CIA, ktorí prišli legionárov vypočúvať. Dostali sa ale do konfliktu so zajatcami, keď zisťovali, prečo do Afganistanu prišli. Svedkovia podľa britského denníka Times hovoria, že jeden zo zajatcov vyskočil na agenta CIA s výkrikom: „Prišli sme vás zabiť.“ Agenti sa začali brániť, niekoľkých väzňov zastrelili ale jeden z nich skončil pod presilou na zemi. CIA včera večer podľa agentúry Reuters smrť svojho pracovníka potvrdila.
Druhému sa podarilo utiecť a skontaktovať armádu. O niekoľko hodín sa pred brány pevnosti dovalilo špeciálne americké a britské komando.
Okrem nich a Severnej aliancie na potláčaní pracovali aj americké bombardéry, ktoré na väznicu podnikli celkovo 30 náletov. Bomby vraj padali tak divoko, že jedna spadla aj na amerických vojakov a piatich zranila. Aliancia hlásila, že pri potláčaní povstania prišla o 40 mužov.
Vojaci Talibanu boli údajne veľmi dobre vycvičení a podľa Severnej aliancie sa nechceli vzdať. Ich myslenie by azda najlepšie vystihol list jedného z arabských legionárov, ktorý sa našiel po dobytí Kábulu. Svojmu priateľovi v rodnej krajine píše: „Ozývam sa ti, lebo prosím Alaha, aby zo mňa urobil mučeníka. Nechcem byť ďaleko od svojich vodcov ani v tomto, ani na onom svete.“ Ak je odhodlanie Talibanu bojovať do posledného dychu pravdou, tak sa vojna v Afganistane skutočne dostala do novej fázy, samovražednej.
JURAJ TOMAGA