Obyvatelia Cchinvali sú vystrašení. Dom tejto starej ženy na okraji mesta ostreľovala včera gruzínska armáda. FOTO - REUTERS |
Vo štvrtok večer prišli z juhoosetskej metropoly Cchinvali alarmujúce správy, paľba sa tentoraz začala už popoludní, počet obetí sa každú hodinu zvyšoval, podľa osetských zdrojov už zahynulo na severe mesta niekoľko civilistov vrátane celej jednej rodiny.
Tbilisi hlásilo obsadenie strategických kopcov okolo Cchinvali, z ktorých v posledných dňoch stále niekto dokonca z raketových komplexov GRAD ostreľoval tak gruzínske, ako aj osetské dediny a provokoval ozbrojené zrážky. Gruzínsky prezident Michail Saakašvili navrhol odovzdať obsadené pozície pod kontrolu spoločných rusko-gruzínsko-osetských síl.
Južné Osetsko úspechy Gruzíncov poprelo a tvrdilo, že "protivník má veľké straty na životoch". Situácia bola značne neprehľadná.
Ruskí mierotvorci sa ešte ráno rozhodli vybudovať na cestách spájajúcich gruzínske a osetské obce nové kontrolné stanovisko. Kolónu 15 ruských obrnených transportérov však zastavili gruzínske jednotky. "Povedali nám, že ak sa pohneme, začnú strieľať," povedal s úsmevom veliteľ ruských mierových zborov v Južnom Osetsku generál Svetoslav Nadzorov.
Dohoda o prímerí medzi juhoosetským vedením a Gruzínskom, na ktorej dodržiavanie majú dohliadať ruské mierové jednotky, bola definitívne porušená. Medzitým za zvuku delostrelectva rokovala spoločná komisia zložená z predstaviteľov všetkých troch zúčastnených strán o pláne, ako zastaviť krvipreliatie. Minister obrany Južného Osetska Anatolij Barankevič dokonca ironickým tónom upozornil Gruzíncov: "Sami si strieľate po vlastných ľuďoch." Dodal, že v oblasti sa pohybuje akási "tretia sila", ktorá sa nikomu nepodriaďuje. Podľa obyvateľov gruzínskych dedín by takou silou mohli byť žoldnieri, predovšetkým Kozáci, ktorých si Oseti pozvali z južných oblastí Ruska.
Oficiálna Tbilisi sa domnieva, že žiadna tretia sila neexistuje a že konflikt provokuje Južné Osetsko podporované ruskou armádou. Preto Tbilisi požaduje rozšírenie mierových zborov o ďalšie štáty. Moskva ihneď ostro zareagovala - účasť členského štátu NATO v konflikte by vážne ohrozila ruské záujmy v Zakaukazsku. Ruské ministerstvo zahraničia tiež zamietlo návrh gruzínskej strany na zvolanie medzinárodného fóra o Južnom Osetsku.
Snaha prezidenta Saakašviliho vrátiť Južné Osetsko i ďalšiu separatistickú republiku Abcházsko pod kontrolu Tbilisi vyvolala prudké zhoršenie vzťahov s Ruskom. V stredu ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil: "Pravidelne počujem, že juhoosetský problém získal charakter rusko-gruzínskeho konfliktu. Nič podobné nie je pravda." Po chvíľke ruský líder, ktorý plánoval svoju oficiálnu návštevu Gruzínska, dodal: "Myslím si, že za danej situácie by moja cesta nebola vhodná."