FOTO - ČTK/AP
"Moje stanovisko je nemenné, nie je možné vládnuť v atmosfére nedôvery. Krajinu čakajú dôležité úlohy, a to si vyžaduje silnú vládu a silného premiéra," povedal včera Medgyessy, keď sa mu nepodarilo získať podporu liberálneho Zväzu slobodných demokratov.
Meno nového kandidáta na post premiéra chcú socialisti oznámiť až po koaličných rokovaniach s liberálmi. Tie by sa mali uskutočniť zajtra a ich témou má byť aj nový vládny program.
Obe koaličné strany ubezpečujú, že chcú pokračovať vo vládnej spolupráci. Predčasné voľby by totiž mohli pre obe strany znamenať katastrofu. Opozičný Fidesz vedie v prieskumoch pred socialistami o viac ako 10 percent, čo by mu vďaka kombinovanému maďarskému volebnému systému zabezpečilo pohodlnú parlamentnú väčšinu. Liberáli sa navyše v prieskumoch stále pohybujú v okolí päťpercentnej hranice, ktorá je nevyhnutná na vstup do parlamentu, a vo voľbách by sa mohli ocitnúť mimo neho.
Medgyessyho náhly koniec je aj pre to dosť prekvapivý. O vládnej kríze a otrasenej pozícii premiéra sa u našich južných susedov hovorí už dlho, napriek tomu prevažná väčšina pozorovateľov jeho odchod neočakávala.
Obe strany aj premiér však vyhnali pomerne bezvýznamný a skôr zastierací konflikt o odvolaní liberálneho ministra hospodárstva z prestížnych dôvodov na ostrie noža a dospeli k výsledku, ktorý možno sami neočakávali.
Podľa nemenovaných socialistických politikov navrhnú socialisti na post premiéra súčasného ministra bez kresla a vedúceho úradu vlády Pétera Kissa. Toho považujú za schopného úradníka, ale priraďujú ho k ľavému krídlu strany, čo by mohlo liberálom prekážať.
Kiss bol predtým ministrom práce a sociálnych vecí a zasadzoval sa o politiku, ktorá by väčšmi zohľadňovala sociálnodemokratické hodnoty. Už jeho nástup do čela Úradu vlády sa považoval za víťazstvo straníckeho aparátu.
Mal by však byť pravdepodobne iba akýmsi udržiavacím premiérom do parlamentných volieb v roku 2006. V pozadí by pritom pokračoval boj o lídra socialistov a kandidáta na premiéra po voľbách.
Ako o možných, ale málo pravdepodobných kandidátoch sa stále hovorí aj o predsedníčke parlamentu Katalin Sziliovej či dvoch predstaviteľoch liberálneho krídla strany, ministrovi kultúry Istvánovi Hillerovi či Medgyessym práve tento týždeň odvolanom ministrovi mládeže a športu Ferencovi Gyurcsányovi. PETER MORVAY