BOŠANY - Na medzinárodnú výstavu betlehemov v bruselskej katedrále St. Michel & Gudule, ktorá sa každoročne koná ako prehliadka betlehemov európskych krajín a v Bruseli žijúcich a pôsobiacich komunít, odvážajú v týchto dňoch bratislavskí jezuiti dielo bošianskeho rodáka Jozefa Halmu. Ako jediné bude Slovensko reprezentovať na prehliadke betlehemov. Poukazuje na prítomnosť slovenskej kresťanskej komunity v Bruseli i na kresťanské hodnoty na Slovensku. Do Bruselu sa chystá i 30-členný chrámový zbor Krédo, ktorý by sa mal podieľať na odslúžení ľudovej omše a chystanej prezentácii slovenských zvykov a pohostenia počas Vianoc.
Výstavu, ktorú otvoria 4. decembra a potrvá do 4. januára 2005, organizuje tamojší vikariát, mesto Brusel a medzinárodný výbor, ktorý zabezpečuje i samotnú inštaláciu majstrovských diel.
Zhotovenie tradičného slovenského betlehemu finančne podporilo Kolpingovo dielo na Slovensku so sídlom v Spišskej Kapitule.
"Je to môj v poradí už 12. betlehem," povedal majster Jozef Halmo, ktorý sa však netajil tým, že so svojím 200 x 120 cm výtvorom výšky 150 cm mal tentoraz aj dosť roboty. Pracoval na ňom nepretržite asi rok "Čestne priznávam, poriadne som sa natrápil najmä s Jezuliatkom, ktoré sa mi podľa mojich predstáv podarilo vyrezať až na tretí pokus."
Betlehem z 30 figúrok a pozadia, ktorému dominuje Kriváň, Nitrianska katedrála, Bratislavský hrad, Spišská kapitula, neskororománsky kostolík v Sádku a Dóm sv. Alžbety v Košiciach, vyrezal z lipového dreva, symbolu Slovanov. Päť menších betlehemov z dielne Halmu už vlastní Tribečské múzeum v Topoľčanoch, tri okolité kostoly a dva sa nachádzajú v susednom Rakúsku.
PETER BORSZÉK