y charakterizujú ako poslanca blízkeho prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Saveljev agentúre Reuters povedal, že požiadal, aby sa vyšetrilo, či maklérske firmy, ktoré ponúkajú rôzne odvodené finančné nástroje založené na akciách plynárenskej firmy Gazprom, neporušujú zákon. Lokálne akcie Gazpromu nesmú na rozdiel od akcií kótovaných v Londýne vlastniť zahraniční investori. "Obávam sa, že kontrolný podiel v Gazprome skončí v rukách cudzincov a že Gazprom stratíme," vyhlásil Saveljev. Štát vlastní 38,37 percenta akcií a sama spoločnosť 17 percent. Ostatní majitelia nie sú známi.
Saveljevove slová si obchodníci interpretovali ako hrozbu pre svoje investície. Obávajú sa, že by najväčšia svetová plynárenská spoločnosť mohla čeliť podobnému konfliktu so štátom ako Jukos. "Nie je príliš jasné, čo sa deje, ak sa však začne niečo ako aféra okolo Jukosu, nebude to príliš dobré," povedal obchodník Alexej Buklejev z Alfa Bank.
Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a je kľúčovým vývozcom tejto suroviny do krajiny strednej a západnej Európy vrátane Slovenska.
Akcie Gazpromu sa v dôsledku obáv prepadli o desať percent. Podobne sa vyvíjal kurz akcií Jukosu, ktorý na súde neuspel so žiadosťou o pozastavenie exekúcie. Utrpel tým aj ruský kapitálový trh. Hlavný index dolárového trhu RTS sa znížil o 2,60 percenta.
(reuters, čtk)
Crude (New York) 48,20 USD/barel (+ 2,2 %)
Brent (Londýn) 43,78 USD/barel (+ 1,3 %)
(záverečné ceny)
Hlavné správy
- na nový rekord sa dostala ropa najmä v dôsledku násilia v Iraku
- zlou správou pre trh boli čerstvé prognózy vývoja dopytu v Číne a Indii, podľa ktorých sa rast dopytu nespomalil ani napriek vysokým cenám