Družstevné byty si mnohí ľudia stále odkupujú. Teraz im k tomu môžu pomôcť nové bankové produkty. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
úver, ktorý je určený na financovanie a spätné prefinancovanie odstupného za prevod členstva k družstevnému bytu. Odstupné je cenou za prevod užívacích práv k družstevnému bytu. Vyplatenie odstupného sa v praxi uskutočňuje mimo družstva len na základe dohody medzi pôvodným a novým užívateľom bytu. "Financovanie odstupného z účelového úveru je novinkou na slovenskom bankovom trhu," tvrdí Guttlerová. Financovanie kúpnej ceny aj odstupného umožňuje SLSP kombinovať hypotekárnym a spotrebným úverom.
Podľa hovorcu OTP Banky Norberta Lazara na financovanie odstupného za prevod členstva k družstevnému bytu môže klient použiť spotrebný úver a zabezpečiť ho ručiteľom alebo dvoma, podľa výšky úveru. Spotrebný úver však OTP Banka poskytuje len do výšky 500-tisíc. Po odkúpení družstevného bytu do osobného vlastníctva môže klient previesť spotrebný úver na hypotekárny a založiť odkúpený byt alebo inú nehnuteľnosť.
Banky zatiaľ neposkytujú špeciálne produkty na prefinancovanie odstupného za prevod členstva k družstevnému bytu. Klienti ho spravidla financujú z vlastných zdrojov alebo z bezúčelového, či spotrebného úveru. Podľa riaditeľa Public Relations Tatra banky Romana Začka poskytuje banka na takéto účely bezúčelový úver. "Hypotekárny úver poskytuje banka v zmysle zákona o bankách, a to len na nadobudnutie družstevného bytu do osobného vlastníctva," dodal Začka.
"Z hľadiska účelovosti nie je možné poskytnúť na prevod členských práv k družstevnému bytu hypotekárny úver, dá sa to však riešiť formou spotrebného úveru," tvrdí riaditeľka marketingu Ľudovej banky Jana Lukáčová.
V súčasnosti ČSOB ponúka klientom na odkúpenie družstevného bytu spotrebný úver. Podľa hovorkyne Marty Krejcarovej je v tomto prípade hypoúver nevýhodným produktom vzhľadom na administratívnu náročnosť v porovnaní so spotrebným úverom.
Autor: Adriana Prikrylová